В серпні, висвітлюючи аварію на «Стиролі», українські канали не надавали незалежні експертні оцінки

00:00,
13 Вересня 2013
1431

В серпні, висвітлюючи аварію на «Стиролі», українські канали не надавали незалежні експертні оцінки

00:00,
13 Вересня 2013
1431
В серпні, висвітлюючи аварію на «Стиролі», українські канали не надавали незалежні експертні оцінки
Це засвідчують дані узагальненого моніторингу матеріалів суспільно-політичної тематики з ознаками замовності (або цензури) в теленовинах, а також випадків замовчування важливої для суспільства інформації за серпень 2013 року.

В серпні загальна кількість матеріалів суспільно-політичної тематики з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури), була меншою, аніж в липні. Це може пояснюватися загальним зниженням суспільно-політичної активності. Показники каналів зменшилися пропорційно, за виключенням Нового каналу, де кількість таких матеріалів залишилася такою ж, як у липні.

Загальна кількість матеріалів з порушеннями професійних стандартів, які можуть свідчити про ознаки замовності (цензури):

Матеріалів бізнес-тематики з ознаками замовності на звітному тижні серпня було небагато. Зокрема, ICTV в окремому сюжеті рекламував нову книгу письменника П.Санаєва, «Україна» – нову технологію очищення металу на комбінаті «Запоріжсталь», що належить холдингу Ахметова. А на Першому каналі, «1+1», «Інтері», Новому каналі і ТВі 7 серпня в ефір вийшли матеріали про те, що громадська організація «Народний контроль» упіймала на великій кількості прострочених харчів «один з великих гіпермаркетів» на Оболоні. Замовчання перерахованими каналами ключової обставини – назви гіпермаркета – може свідчити про те, що телеканали побоялися судових позовів. Але з іншого боку, також може бути ознакою комерційної замовності.

Головною темою звітного тижня серпня були аварія на «Стиролі», де більшість каналів впродовж всього тижня не намагалися вдаватися до незалежних експертних оцінок щодо можливих причин аварії, оцінки надійності рівня захисту людей на підприємстві, ймовірної шкоди навколишньому середовищу. Більшість каналів притримувалися офіційних заяв власника підприємства Фірташа, прокуратури і держекоінспекції, наголошуючи на тому, як швидко було ліквідовано аварію, на «локальності» аварії, а отже, її нешкідливості для міста і оточуючого середовища тощо.

Ще одна тема цього тижня, якій канали приділили значну увагу,  втеча з-під домашнього арешту екс-ректора Ірпінського податкового університету Мельника, звинуваченого у хабарництві. Частина каналів не озвучували ряд важливих аспектів теми, таких, як можлива ненадійність браслету стеження, на які свого часу МВС витратило значні гроші, і можливої причетності до втечі правоохоронців, які мали б відстежувати пересування Мельника.

Загальна кількість замовчань важливих тем, думок, фактів або бекграундів: 

Серед суспільно важливих тем, про які в липні не повідомив жоден український канал, зокрема, такі: сім’я Тимошенко не проситиме Януковича про її помилування – тітка екс-прем’єра, 5 серпня; у Севастополі вартість проїзду в міському транспорті зросла в півтора рази, 8 серпня; в Луганську закрили останній український книжковий магазин, 8 серпня; голова Комітету з закордонних справ Європарламенту закликав негайно звільнити Тимошенко, 5 серпня;.

З повною версією моніторингу новин українських телеканалів за серпень 2013 року можна ознайомитися тут.

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб українських телеканалів здійснюється громадською організацією «Телекритика» за підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту. Об’єктом моніторингу є сюжети суспільно-політичної тематики у вечірніх (головних) випусках новин на «Інтері», ICTV, «1+1», СТБ, Новому каналі, Першому національному, 5-му каналі й ТРК «Україна». Період проведення моніторингу: 20–26 травня. Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації «Телекритика». Всі висновки й точки зору, висловлені в усіх публікаціях моніторингу, можуть не збігатися з точкою зоруUSAID чи «Інтерньюз Нетворк». Методологію проведення моніторингу викладено тут. Матеріали проекту читайте в рубриці «Моніторинг» сайту MediaSapiens. У 2012 році методологія зазнала зміни, тепер моніторинг здійснюється протягом одного тижня щомісяця.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: ТСН.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду