Туреччина: суд чи театр абсурду?

00:00,
11 Січня 2012
1144

Туреччина: суд чи театр абсурду?

00:00,
11 Січня 2012
1144
Туреччина: суд чи театр абсурду?
За гратами у Туреччині залишаються десять журналістів, яких звинувачують в антиурядовій змові.

У звинувачення немає підстав для порушення судової справи. Це підтвердили допити, що відбулися минулого тижня на стамбульському процесі над журналістами-розслідувачами Ахметом Шіком та Недімом Шенером і вісьмома репортерами з новинного сайту Oda TV Сонером Янчином, Доґаном Юрдакулом, Барісом Пахліваном, Барісом Теркоґлу, Мухамметом Саїтом Чакиром, Коскуном Муслуком, Ялчином Кючюком і Мюєссером Уґуром.

«Наполягаючи на абсурдному судовому переслідуванні та утримуючи звинувачених під вартою, турецька правнича система дискредитує себе», – заявили «Репортери без кордонів».

Після обговорення, що тривало дві години, суд одностайно вирішив не звільняти десятьох журналістів, звинувачуваних у причетності до масштабної антиурядової змови Ерґенекон. Вони залишаться під вартою, принаймні, до призначеного на 23 січня нового слухання. До того часу термін ув’язнення репортерів Oda TV у сіліврській тюрмі посиленого режиму обчислюватиметься майже роком, а Шіка та Шенера – майже одинадцятьма місяцями.

Понад 300 осіб, серед них представник Турецької спілки журналістів (TGS) Алпер Турґут і кореспондент «Репортерів без кордонів» Ерол Єндероґлу, чекали рішення суддів, протестуючи біля будинку правосуддя, розташованого в європейській частині Стамбула.

«Щоби покласти край свавільним арештам, необхідно повністю переглянути закон проти тероризму та процедури кримінального кодексу, – сказав, звертаючись до учасників мітингу, Єндероґлу. – Репресивна судова практика, свідками дії якої ми були сьогодні, як і ці закони – головний виклик Туреччині».

Суд відкинув прохання закрити справу. Він відмовився також врахувати думку експертів університетів Стамбула та Анкари, які дійшли висновку, що файли, виявлені в головному офісі Oda TV й використані для порушення судової справи проти новинного сайту, взято з начиння іншого комп’ютера.

Однак суд погодився звернутися до урядової Науково-технологічної дослідницької ради з проханням провести комп’ютерний аналіз, зокрема, жорстких дисків. Він зробив також медичний запит щодо одного з ув’язнених – Юрдакула, який перебуває у вкрай важкому фізичному стані.

«Нашим колегам завдає величезної шкоди те, що до ув’язнення, яке слід вважати надзвичайною мірою покарання, ставляться як до нормального явища», – сказав речник коаліції «Свобода для журналістів» (GÖP) Орхан Еринч.

На вже восьмих слуханням давали показання Шік і Шенер. Свідчив також офіцер поліції. Обидва журналісти заявили, що з ідеологічного погляду вони не мають нічого спільного з Ерґенеконом. Тож суд має всі ознаки акції помсти поліції та судової влади, яких вони критикували.

Шік заявив: «Аби зрозуміти те, що я не міг бути прихильником Ерґенекону, достатньо прочитати написане мною упродовж 20-річної журналістської роботи. Я – соціаліст… Мої думки чітко висловлені в рукопису моєї книги “Армія Імама”… Саме тому я опинився сьогодні на лаві підсудних». Шенер, у свою чергу, сказав: «Мене обрали мішенню, бо я вказав на винуватців смерті Ґранта Дінка (загиблого турецького журналіста і громадського діяча вірменського походження, який відстоював ідею визнання Анкарою геноциду вірмен. – MS)».

Під час останніх попередніх слухань троє репортерів Oda TV – Ялчин, Пехліван і Теркоґлу – звинуватили суд в упередженості, стверджуючи, що до них ставилися необ’єктивно, штучно виокремлюючи деякі з їхніх джерел інформації.

«Чому з 20 тисяч перехоплених телефонних розмов вони знехтували тими, які я мав із журналістами та з чиновниками, близькими до уряду?» – запитав Ялчин. Натомість Теркоґлу зазначив, що деякі включені до судової справи статті та коментарі Oda TV було опубліковано в турецьких світських та консервативних медіа.

Джерело: Репортери без кордонів (RSF)

Переклад Аркадія Сидорука

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Доґан Юрдакул, Ахмет Шік та Недім Шенер / RSF
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду