Не поділили грошей Януковича. Моніторинг теленовин 24–29 жовтня 2016 року

Не поділили грошей Януковича. Моніторинг теленовин 24–29 жовтня 2016 року

6 Листопада 2016
2900

Не поділили грошей Януковича. Моніторинг теленовин 24–29 жовтня 2016 року

2900
Моніторинг порушень стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого», каналів «112» та 5-го впродовж 24–29 жовтня 2016 року.
Не поділили грошей Януковича. Моніторинг теленовин 24–29 жовтня 2016 року
Не поділили грошей Януковича. Моніторинг теленовин 24–29 жовтня 2016 року

Сергій Горбатюк, заступник начальника Головного слідчого управління — начальник управління спеціальних розслідувань ГПУ, який розслідував справи Майдану і злочинів Януковича, більше не буде займатися «економічною» складовою справи гаранта-втікача. Йому залишили виключно справи Небесної сотні. Батьки загиблих та адвокати обурені, мовляв, передача справи в інше — новостворене — відомство лише затягне справу, оскільки нові слідчі будуть змушені вивчати всі матеріали справи. До того ж ці провадження є частиною цілого, переконує адвокатка героїв Небесної сотні Євгенія Закревська. Дивно прозвучали й слова генпрокурора Юрія Луценка про те, що Сергій Горбатюк завеликий «перфекціоніст», а справу, мовляв, треба передати до суду швидко.

Попри значущість конфлікту, який тривав цього тижня, на центральних телеканалах у праймових новинах так і не з'явилося пояснення, що це означає, чи й досі в керівництва держави є політична воля притягнути Януковича і Ко до відповідальності? Чи це термінове передавання справи не призведе до повного краху провадження в суді? Чому цьому рішенню радів адвокат Януковича? Питань багато, відповідей — нуль.

24 жовтня, понеділок

У керівника департаменту спецрозслідуваннь ГПУ Сергія Горбатюка забрали «економічні» справи Януковича, залишивши тільки справи учасників Майдану. Попри таку резонансну тему, телеканали не змогли її розвинути й пояснити. 

Канал «112» дав перегукування Матіоса і Горбатюка, при цьому протитрувавши Матіоса як «головного військового прокурора», хоча в цьому конфлікті він давав коментарі радше як заступник генпрокурора:

«Анатолій Матіос: Горбатюк отримав догану за неналежну організацію розслідування кримінальних проваджень санкційного списку колишніх високопосадовців часів Януковича.

Сергій Горбатюк: Конфлікт існує виключно в моєму небажанні виконувати незаконні вказівки. Саме по собі залучення до відповідальності, на мою думку, явно незаконне, безпідставне і необґрунтоване».

Але з цієї переклички так і не зрозуміло, що означає належна організація розслідування, які конкретно претензії до Горбатюка і чим кращий його заступник, якому передали «економічні» злочини президента-втікача.

Тут є лише думка політкоментатора, близького до «Опоблоку», Костя Бондаренка: «Для того ж самого Луценка і його оточення — це важливий козир для політичних торгів із тими людьми, які перебувають за межами України». Однак далі уточнення немає: про які торги мова, що це означає тощо.

Канал «Україна» нічого не пояснив, лише дав коментар Горбатюка, який каже, що «передання так званої "Великої справи Януковича" новоствореному департаменту несе загрозу доведенню цих справ до кінця», і відповідь прес-служби прокуратури, яка каже, що Горбатюк і надалі займатиметься розслідуванням справ по Майдану.

А ось «Інтер», схоже, відстороненням Горбатюка від «економічних» злочинів Януковича не перейнявся. Подав лише коротку інформацію про новостворений підрозділ ГПУ, який забере в Горбатюка «економічну» складову справи Януковича: «Это новое подразделение в структуре ГПУ, в его полномочиях дела, связанные с узурпацией власти, развалом экономики, ослаблением оборонной способности страны. Ранее дело Януковича вел департамент специальных расследований под руководством Сергея Горбатюка».

5 канал дав лише коментар речниці ГПУ Лариси Сарган про те, чим займатиметься новостворений підрозділ, але не дав ані слова про конфлікт, ані позиції Горбатюка. Решта каналів узагалі нічого не повідомили глядачам.

ICTV піарить мера столиці Віталія Кличка, який коментує ремонти київських доріг: «На балансі знаходиться 1667 кілометрів доріг. Стан доріг, на жаль, не відповідає якості європейської столиці, а ми хочемо бути європейською столицею. Вибачаємося ще раз за незручності, які пов'язані з ремонтом, але від цього нікуди ми не зможемо дітись». Як бачимо, коментар міського голови не несе великого смислового навантаження, тож його слова можна було просто опустити. Далі — сюжет про дороги.

Міністр інфраструктури представив нового очільника «Укравтодору» Славоміра Новака. І знову в ефірі немає якісного матеріалу про те, ким є Новак, ніхто не поїхав до Польщі, не поспілкувався з його колишніми колегами, не оцінив результатів його роботи в рідній країні, натомість журналісти і «Фактів», і каналів «112» і 5-го, «Інтера» та «UA: Першого» сконцентрувалися на незадекларованому годиннику. Деталь, безумовно, важлива для портрета новопризначеного керівника, але не може бути основною характеристикою.

Також на ICTV — підозріла новина про громадське об’єднання «Європейська ініціатива», яке промоніторило роботу Кабміну за півроку. Пошукові системи про таке об’єднання не знають: нам не вдалося знайти ані його офіційного сайту, ані сторінки в соцмережах. Новину побудували на ключовому меседжі: уряд на чолі з Гройсманом працює успішно: «Політична та економічна криза, яка призвела до зміни уряду півроку тому, вже позаду». Експертами в темі виступали політкоментатори Олександр Палій та Володимир Фесенко. Владу хвалили. Особливо це помітно в сюжеті «України» на цю ж тему: «В тройке главных достижений, по мнению экспертов, вовремя поданный бюджет, кредит от МВФ и ремонт дорог», «Начать борьбу с коррупцией, считают эксперты, удалось и в строительной сфере, а экономика хоть и очень медленно, но всё же начала расти». Пролунало в матеріалі лише одне критичне речення, однак воно розсіялось у хвалебних оцінках. Такий же матеріал, на диво, вийшов в ефірі «Подробностей», які зазвичай постійно критикують владу: «Также эксперты отметили отрасли, в которых Кабмин Гройсмана показал себя лучше всего — это ремонт дорог, сфера безопасности и обороны, а также реформирование энергетического сектора».

«Інтер» тим часом продовжує воювати проти директора шахти «Гірська» устами «Опоблоку»: «Отстранить на время расследования директора шахты "Горская" в Луганской области. Такое решение сегодня приняли на коллегии в министерстве энергетики и угольной промышленности. Об этом сообщил нардеп от фракции "Оппозиционный блок", Юрий Иоффе. Напомню, на этой шахте уже 2,5 месяца не выплачивают зарплату, а уголь вывозят в неизвестном направлении, поэтому горняки объявили забастовку и не пустили гендиректора на работу. В ответ посыпались угрозы физической расправы. Иоффе уверен, такой ситуации можно было избежать». Слова самому директору, звісно, не надали, що повторюється від самого початку висвітлення телеканалом теми.

«Подробности» на «Інтері» продовжують піарити «Опоблок», борючись проти перейменування Кіровограда на Кропивницький: «В Высшем админсуде Украины сегодня рассматривали очередной иск против переименования Кировограда в Кропивницкий. Его подали оппозиционеры еще несколько месяцев назад. Но оказалось это не единственное требование такого рода. В суд обратились также жители города и представители общественных организаций. Всего 16 исков. Теперь судьи объединяют их в одно дело». Далі — коментар опозиціонера Сергія Ларіна, який не зовсім в’яжеться купи: «Просто було проігноровано думку громадян. Було порушено все, що можливо Верховною Радою при перейменуванні міста. По-перше, закон про географічні назви, де чітко вказано, що треба щоб була врахована думка громадян. Здоровий глузд і підхід на перейменуванні міст, вулиць, сіл і так далі. А здоровий глузд — це займатись тим, щоб люди могли жити в європейській Україні. Це робота, це заробітна плата, це пенсії». До чого зарплата й пенсії до перейменування міста? Питання, швидше, риторичне.

Дивним виглядає й сюжет про опалення. Тут кореспонденти «Інтера» порушили цілу низку професійних стандартів. Спершу — недотримання стандарту достовірності інформації й наявність оцінних суджень: «В столице 90 % жилых домов с горячими батареями, — отчитались чиновники. Вот только в правдивость такой статистики не очень верится. На интернет-форумах горожане сокрушаются — на календаре конец октября, ночью заморозки, а отопления как не было, так и нет». Відколи інтернет-форуми, де користувачі можуть писати під вигаданим іменем, стали достовірним і перевіреним джерелом інформації? І якщо журналістам не віриться, то варто було не форуми відкривати, а проїхатися районами столиці й попитати самих мешканців. Те саме стосується і ще однієї фрази в сюжеті: «Люди буквально обрывают телефоны в ЖЭКах, но там просят подождать и объясняют: аварий на теплосетях этой осенью на 15 % больше, чем прошлой». Звідки журналіст знає, що мешканці обривають телефони ЖКГ? Йому про це повідомили самі працівники, чи він сам сидів у кол-центрі декілька годин і бачив наплив дзвінків? Невідомо.

У випуску «Фактів» — відстоювання інтересів Радикальної партії, про що можна судити з їхньої частої появи в сюжетах про мораторій на вивезення лісу: «Ефект від заборони відчутний вже. За перше півріччя цього року деревообробка зросла в Україні на 15 %. На дванадцять відсотків більше ми продали за кордон уже готової продукції з дерева. Українці у три з половиною рази більше купили імпортного обладнання для обробки лісу. Все це дало і додаткові кошти до бюджету». Експертом у темі виступає член Радикальної партії й голова комітету ВР із питань промполітики та підприємництва Віктор Галасюк: «От у мене, наприклад, на столі стоять шахи, які зроблені в Польщі і зроблені з української деревини. Причому я так думаю, що вони зроблені там українцями. Розумієте? Що, ми не можемо шахи виробляти? Чи ми не можемо меблі виробляти?».

«Україна» не забула розповісти про Гумштаб Ахметова.

25 жовтня, вівторок

Телеканали продовжують розповідати про конфлікт між Сергієм Горбатюком та ГПУ. І знову питань більше, ніж відповідей.

ICTV стає на бік ГПУ: «Новий підрозділ утворили, аби пришвидшити слідство та засудити підозрюваних хоча б заочно, адже Сергій Горбатюк, за словами очільника ГПУ, відмовився передавати економічні справи режиму Януковича до суду для заочного засудження».

Ідентична ситуація на «Інтері». «Україна» ситуацією теж не надто переймається: дала коментар окремо Луценка, окремо Горбатюка, без жодних пояснень, уточнень і аналізу.

Більш розлого про конфлікт розповів 5 канал: «Родини Героїв Небесної сотні занепокоєні тим, що виокремлення із Департаменту спецрозслідувань Управління з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями, затягне розслідування злочинів проти євромайданівців і допоможе уникнути відповідальності організаторам цих злочинів. Натомість генеральний прокурор пояснює: головна причина змін — необхідність пришвидшити передачу до суду справи екс-президента-втікача Віктор Януковича і його поплічників». Тут є уже обурений коментар адвоката родин Небесної сотні, і перепалка між Луценком і Горбатюком. Однак аналізу бракує.

«1+1» пояснив іще доступніше: «Генеральний прокурор Юрій Луценко розформував управління, яке займалося розслідуванням злочинів минулої влади. Таким чином, він забрав резонансні справи про економічні злочини режиму Януковича у Сергія Горбатюка». Вдалим було використання слів адвокатки Небесної сотні Євгенії Закревської про те, чим є заочний вирок: «Покарання, як такого, також не відбудеться. Тому що, що таке заочний вирок? Це текст».

Найповніший сюжет про конфлікт між Горбатюком та ГПУ показав «112». Канал дав коротку біографію Юрія Басова, якому доручили розслідувати «економічні» злочини Януковича. Є тут і промовистий коментар Юрія Луценка про Горбатюка: «Перфекціоніст. Він хоче збирати тисячі доказів. З моєї точки зору, це добре, але щодо санаційного списку, щодо економічних злочинів по розкраданню країни, я не вважаю за можливе далі тягнути».

Далі — коментар самого відстороненого від економічної складової злочинів Януковича: «Хтось хоче швидше, щоб це розслідування було завершено. На мою думку, його можна образно порівняти з таким порівнянням: просто є необхідність збудувати будинок десятиповерховий, на який потрібно рік. А тут хтось каже замовнику, а я можу два верхніх поверхи збудувати за місяць. Тоді кажуть — ура! Прекрасно, будуй місяць без скандалів, і без нижніх поверхів».

Важливою в сюжеті «112» є й наявність позиції адвоката Януковича Віталія Сердюка, який сподівається, що справу швидше розглянуть: «Сроки расследования всех, без исключения, дел относительно Виктора Януковича уже истекли. Мы надеемся, что все дела как можно быстрее будут переданы в суды. И по ним состоится открытое судебное следствие».

Не менш промовистою є позиція адвокатки загиблих Героїв Небесної сотні Євгенії Закревської: «Бралися всі епізоди злочинної діяльності по насильницьким злочинам і окремо по злочинам високопосадовців, і шукалися зв’язки між ними, і вибудовувалася така ялинка злочинів, про яку йдеться в кожній фабулі зараз кожної підозри. Повністю руйнується, власне, всяка взаємодія і центр розслідування».

А також очільника НАБУ Назара Холодницького: «Є практика, яка свідчить, що будь-які зміни слідчих чи прокурорів можуть призвести, як правило призводять до затягування розслідування. Оскільки якщо прийдуть нові прокурори, їм треба час, нові слідчі для ознайомлення з матеріалами».

Єдине, чого бракувало матеріалу — фінального акорду: що означає відсторонення Горбатюка й намагання ГПУ якнайшвидше передати справу Януковича до суду? Чи це не зіграє на користь Януковичу і Ко? Які політичні преференції може дати такий поспіх команді Порошенка?

Тим часом«Інтер» у матеріалі про нібито зламану пошту помічника Путіна Владислава Суркова активно кинувся захищати «Опоблок»: «И политологи, и некоторые парламентарии распознали во всей этой операции авторский стиль вовсе не Кремля, а некоторых представителей “Народного фронта”»; «Среди главных пунктов раскрутка сепаратизма в Закарпатье, досрочные парламентские выборы. Последнее возложено на три политсилы: “Батькивщину”, Оппозиционный блок и Радикальную партию Ляшко. Сроки реализации — ноябрь — март. Но политологи сразу усомнились в подлинности публикации».

Заперечувати листування кинулися політкоментатори, близькі до «Опоблоку»:

«Віталій Бала: Я не виключаю, що це було свідомо зроблено для того, щоб досягнути певної мети. Тому реакція, знов же ж, може бути такою, яку люди спланували, щоб ця реакція була. Дуже часто багато речей, які нам здаються одними, насправді зроблені для зовсім іншої мети.

Андрій Золотарьов: Любой человек, мало-мальски знакомый со статическим планированием, прекрасно понимает, что это сделано на коленке третьесортными специалистами, и, разве что, такой великий специалист по конспирологии, как Зорян Шкиряк, могут удостоверить подлинность этого документа. У политтехнологов со стажем эти документы изначально, даже беглое знакомство, дало однозначное заключение, что это фейковая».

Далі — атака на «Народний фронт»: «Если эксперты сразу заподозрили фальшивку, то советники главы МВД Зорян Шкиряк и Антон Геращенко, напротив, молниеносно подтвердили: взлом почты Суркова — правда. Подтвердили, как всегда, в Фейсбуке».

На завершення — Ольга Червакова нападає на Миколу Княжицького: «Николай Княжицкий, известный своим гипертрофированным эго и подростковой обидчивостью, решил инсценировать скандал, чтобы публично расправиться со своими оппонентами за провал закона 4303. Никогда ещё кум Сивковича не был ещё так близок к провалу».

Можливості відповісти на звинувачення у «фронтовиків» не було, як і коментарів незалежних експертів. Інші телеканали про пошту Суркова мовчали.

Не обійшлося у випуску «Подробностей» без захисту  інтересів опозиціонера Олександра Орлова: «На прошлой неделе суд первой инстанции отказался взять политика под стражу, и вот сегодня прокуратура пыталась оспорить это решение в областном апелляционном суде. В ходе заседания судьи попросили сторону обвинения предоставить доказательства и объяснить, почему ведомство настаивает на аресте "оппозиционера". Ответить по сути прокурор не смогла. В итоге судьи объявили перерыв до четверга. Сам политик все обвинения в свой адрес отрицает, а происходящее называет политической травлей "Оппозиционного блока"».

«Факти» тим часом продовжують піарити члена Радикальної партії Віктора Галасюка. Цього разу він коментував потребу створення в Україні індустріальних парків: «Щоб вони максимально потужно і корисно спрацювали для української економіки, сприяли створенню нових робочих місць, підвищенню заробітних плат в Україні і, щоб Україна почала нарешті вигравати в конкуренції за інвестиції, за робочі місця, за нові виробництва і за розвиток економіки, бо ця конкуренція в світі дуже жорстка. І ті, хто не мають інструментів, вони програють».

Ідентична новина вийшла на «Україні», яка продовжує нав’язувати глядачам Олега Ляшка: «Отменять мараторий на вывоз леса-круглека за границу для Украины не выгодно, уверен лидер Радикальной партии. Если не обработанную древесину будуть эспортировать, закроются крупные предпрития, оставив тысячи укринцев без работы. Олег Ляшко заявляет, что даже 600 млн евро очередного кредита от МВФ, не компернсирует эти убытки. Десятилетний мараторий на экспорт леса-круглека парламент принял в прошлом году», не забуваючи про цьому про Гушмтаб Ахметова.

ICTV не оминає увагою Президента Порошенка, який нічого конкретного не сказав: «Україна не буде жити лише траншами Міжнародного валютного фонду, Світового банку та макрофінансовою допомогою від Європейського Союзу. Про це заявив Президент України Петро Порошенко під час засідання Нацради реформ».

Таку ж ситуацію бачимо на «Україні», 5-му каналі, «1+1» та «Інтері».

26 жовтня, середа

Володимир Гройсман анонсував підвищення мінімальної зарплатні до 3200 гривень. Частина каналів не піддала таку ініціативу сумніву, а ті, що засумнівалися, теми не розкрили й не проаналізували можливих ризиків та економічної складової.

ICTV зробив великий матеріал із коментарями міністрів, які не дуже зрозуміло пояснювали пересічному глядачеві, де візьмуть гроші, а експерт — директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин розповів про ризики такого рішення і його можливі наслідки. Канал «112» також додав до сюжету думку Віктора Пинзеника: «Не можна спожити те, чого немає. […] Для того, щоб виплатити більше, нам треба, а) щоб економіка виросла, або просто налити в молока більше води. Або, якщо це образно казати, мають зрости ціни». Думку експертів залучили в своїх матеріалах також «Україна» та «1+1». Однак жоден канал повністю не розкрив теми. Натомість 5 канал, «UA: Перший» та СТБ просто передали заяву Гройсмана, не обтяжуючи себе аналізом заяви посадовця.

Є у «Фактах» надмірна прихильність до Президента: «Всупереч домовленостям у Берліні, бандформування не допускають до українських заручників місії "Червоного Хреста". Про це під час вручення вірчої грамоти послом Польщі в Україні Яном Тетлом заявив Президент України Петро Порошенко. Глава держави подякував Варшаві за тверду і послідовну позицію на підтримку Києва, щодо політики санкцій проти агресора, а також наголосив: якщо Росія не виконуватиме Мінські домовленості, взяті на себе зобов'язання, санкції до неї мають бути продовжені». Ідентична ситуація на 5-му каналі, «1+1» та «Інтері», який подав в ефір іще один піар гаранта: «Президент Пётр Порошенко провёл телефонные переговоры с главой правительства Нидерландов Марком Рютте. Тема беседы — как разблокировать ратификацию ассоциации с ЕС голландской стороной», додавши в новину і про Павла Клімкіна: «У Павла Климкина ещё запланированы встречи с президентом Верхней палаты парламента, и если нормандские и голландские политики проголосуют против, договор об ассоциации не вступит в силу».

«Україна» не забуває вкотре дати ефірний час Олегу Ляшку: «Увеличить финансирование обороны — лидер Радикальной партии Олег Ляшко призвал народных депутатов выделить из бюджета дополнительно 4 миллиарда гривен на отрасль, поскольку от этого зависит жизнь украинских солдат. Об этом он заявил во время встречи с работниками Житомирского бронетанкового завода. 1,5 тысячи сотрудников предприятия из-за отсутствия госзаказов остались без работы».

Ну й куди ж без похвали Ахметову: «Домой вернулись сразу, как узнали, что медпрепараты можно получать по программе Гуманитарного штаба Рината Ахметова "Лекарства детям"».

Знову на політичну медійну арену «України» виходить Арсеній Яценюк: «Агрессия России, политзаключенные Кремля и реформы в Украине. Эти вопросы сейчас обсуждают в Вашингтоне лидер "Народного фронта" Арсений Яценюк и вице-президент США Джо Байден. Среди других тем проблема безопасности и политическая стабильность в Украине».

Ідентичний матеріал спостерігали глядачі «ТСН» каналу «1+1».

«Подробности» атакують «Народний фронт» і керівника НАБУ Артема Ситника та антикорупційного прокурора Назара Холодницького: «У самого Сергея Лещенко тоже скандал с недвижимостью. Депутат "Народного фронта" Павел Пинзеник просит Генпрокуратуру открыть против коллеги дело по статье незаконное обогащение. Мол, есть вероятность, что в статусе нардепа Лещенко получает вознаграждение за лоббирование интересов определенных лиц. Более того, Пинзеник настаивает на открытии производства против главы НАБУ Артема Сытника и антикоррупционного прокурора Назара Холодницкого. Те якобы затягивают соответствующее расследование».

Не забуває «Інтер» постійно нагадувати глядачам про «Опоблок»: «Справедливой индексации зарплат и пенсий требует от правительства "Оппозиционный блок". Сегодня народный депутат Юрий Бойко заявил, что по их подсчетам, минимальная зарплата должна составлять как минимум 4 500 гривен, а не 3 200, как сегодня предложили в Кабмине. При этом Юрий Бойко сообщил, их фракция уже подала свои предложения, откуда взять деньги для повышения соцстандартов.Обо всем этом Юрий Бойко рассказал сегодня во время встречи с жителями Кременчуга». Бойка подають у сюжеті як турботливого політика: «Люди пожаловались народному депутату на холодные батареи в домах, высокие тарифы, низкие социальные выплаты. Мол, за такие зарплаты и пенсии оплатить коммуналку нереально. Со своей стороны Бойко пообещал, что вопрос индексации будет на особом контроле у оппозиционеров».

27 жовтня, четвер

Петро Порошенко цього дня святкував ювілей Острозької академії і представляв нового очільника Житомирської області.

Телеканали передавали його заяви, не піддаючи їх жодній перевірці та сумніву. Спочатку Президент висловився про мінімальну заробітну плату як про своє досягнення. Незважаючи на те, що підвищення мінімальної зарплати анонсував Володимир Гройсман ще в середу, ICTV, «112», «Україна», «1+1» та СТБ передали слова Порошенка про мінімальну зарплату. Постає питання доречності передачі його слів, як і таких поїздок загалом, оскільки вони радше піарили Порошенка, ніж передавали суспільно важливу інформацію. Про візит гаранта розповів також «Інтер» та «UA: Перший», однак без коментарів про зарплату.

5 канал натомість виспівав Порошенку справжню оду: «Спілкуючись зі студентами Острозької академії, Петро Порошенко говорив про особисте, говорив, що дуже не просто йому бути президентом. Інколи такі складні переговори, як переговори в нормандському форматі і з керівництвом Європейського Союзу, які були минулого тижня, не дають йому спати, в нього немає часу читати і минулого тижня Петро Порошенко порахував, що він за чотири доби спав усього сім годин».

А ось нового голову Житомирської ОДА, якого представляв Порошенко, журналісти пропустили повз вуха. Ним став Ігор Гундич. Однак хто він, чиї інтереси лобіює, яка його політика, чим він заслужив таку високу посаду тощо — про це не розповів жоден телеканал.

Володимир Гройсман теж цього дня не залишився поза увагою медіа — на ICTV вийшов матеріал про його поїздку у Францію, де загальними фразами кореспонденти описали, що голова уряду розмовляв із французами про тісніше партнерство: «Україна могла б торгувати із Францією більш інтенсивно. Про це у Парижі заявив Прем'єр Володимир Гройсман. Він запросив французький бізнес взяти участь у приватизації, а чиновників закликав обмінятися досвідом з українськими».

Ідентичні сюжети вийшли на «Інтері» та «Україні».

У «Подробностях» — черговий піар «Опоблоку» й Сергія Капліна:

  1. 1.                  «А в Федерации профсоюзов повышение минимальной заработной платы считают своей победой. Это требование профсоюзы неоднократно высказывали во время массовых протестов. Повышение минималки станет импульсом для развития экономики — уверен представитель профсоюзов в парламенте Сергей Каплин, и позволит на семь миллиардов гривен повысить доходы от единого социального взноса, оживить внутренний рынок и создать новые рабочие места»;
  2. 2.                  «На вопрос судьи, почему считают, что Орлов находясь на свободе может скрыться от следствия, ответил — доказательств нет, есть только предположения. В итоге судьи апелляционную жалобу обвинения отклонили. А оппозиционера отправлять под стражу не стали. Орлов уголовное дело называет политическим давлением на "Оппозицонный блок". Сегодняшнее решение суда считает обоснованным».

 «Факти» вкотре піарять партію «Наш край»: «По всій Україні 11 та 18 грудня відбудуться вибори до представницьких органів об'єднаних територіальних громад. Більшість політсил уже заявили про готовність брати участь у цих виборах. Серед них і партія "Наш край", яка за висновками експертів має сильний кадровий потенціал у місцевому самоврядуванні».

«Україна» не забула про Гумштаб Ахметова.

28 жовтня, п’ятниця

Рідні Небесної сотні і громадські активісти пікетували Генпрокуратуру, щоби та не забирала «економічних» проваджень проти Януковича від Сергія Горбатюка. Одначе збалансованого аналізу ситуації навіть цього дня на центральних каналах не було.

Тим часом «Інтер» не припиняє піарити Сергія Капліна, який за допомогою пенсіонерів бореться з тарифами: «Винницкий городской совет. Около трехсот человек пытаются попасть на заседание. Требуют справедливых коммунальных тарифов и введения моратория на их повышение». Також серед вимог — скасування підвищення зарплати нардепам і суттєве підвищення зарплат усім іншим. Усім дійством керує Сергій Каплін, якого титрують лідером Соціал-демократичної партії: «Коли мені говорять про те, що окремі чиновники, міністри, як в "Нафтогазі", "Укргазвидобування", отримують по мільйону, а депутати отримують начебто незначні гроші, я ніколи це не сприйму. Український народ точно не давав їм дороговказ піднімати собі зарплатню, доки відповідні речі не відбулися з підняттям зарплатні для пенсіонерів, підняттям зарплатні для робітників, для селян. Я вчора розмовляв із Парубієм. Він дав мені слово, що цей документ ні за яких обставин, справку, яку внесли низка депутатів в основному Яценюка "Народного фронту" бо їм мало грошей. Не пройде!»

«Подробности» продовжують відстоювати інтереси «Опоблоку»: «В Одесской области избили депутата Ананьевского райсовета "Оппозиционного блока" Николая Балана. Инцидент произошел во время сессии. По словам очевидцев, в зал зашли неизвестные с закрытыми лицами, и, не обращая внимания на полицию, вытолкали депутата на улицу. Там бросили Балана в мусорный бак и обсыпали мукой. Через некоторое время тот вернулся с сессионной залы и обвинил в причастности к инциденту местных чиновников. Позже в "Оппозиционном блоке" заявили, что на Балана напали представители Одесской самообороны». Коментарів обвинуваченої самооборони немає.

У цьому ж випуску на «Інтері» — піар Вадима Новинського, який коментує, як у Херсоні спустили на воду новий буксир:

«Вадим Новинский, народный депутат: Спуск — это судна знаменательный момент чем? Что в наше тяжелейшее время Херсонский судостроительный завод работает и дает продукцию. Не смотря на все усилия нашего доблесного правительства судостроение ожило. Сколько раз мы не обращались в правительство с предложением по возрождению судостроения, ответов оттуда мы не получили. Но мы хотим все-таки достучатся до них, чтобы они наконец-то стали думать о промышленности и возрождении экономики».

«Україна» в сюжетах про Другу світову війну вперто продовжує називати нацистів фашистами, хоча це не правильна назва і є продуктом радянської пропаганди: «Годовщина изгнания фашистов из Украины. В Киеве память погибших почтили минутой молчания первые лица государства».

Те саме — на «Інтері», який до всього пропіарив ще й «Опоблок»:

«Олександр Вілкул, народний депутат, “Опозиційний блок”: День освобождения Украины — это великий праздник нашего народа. И мы сделаем все для того, чтобы сохранить правдивую историю. И мы должны выполнить задачу, которая выпала на долю нашего поколения. Это восстановить мир, это поднять экономику, да и просто нормальную жизнь в нашей стране».

«Факти» піарять народного депутата Дмитра Добродомова: «За великі хабарі — довічне ув’язнення. Законопроект № 5159, що пропонує таке покарання, вже отримав позитивні висновки в Національному антикорупційному бюро та рекомендований до розгляду комітетом Верховної Ради з питань запобігання корупції. Розглянути документ мають уже в найближчому засіданні комітету, автори законопроекту, учасники міжфракційного об’єднання “Народний контроль” — депутати Дмитро Добродомов і Богдан Матківський — пропонують заборонити заставу для чиновників-корупціонерів та конфіскувати майно у хабарників. А тих, хто взяв в особливо великих розмірах, саджати в тюрму довічно». Ідентичний матеріал вийшов у «Подробностях».

Не обійшлися «События» без двох сюжетів про Гумштаб Ахметова. Ну й куди ж без традиційного піар-матеріалу про Олега Ляшка? У цьому випуску він захищав Харківський аграрний університет: «8000 гектаров земли, которые принадлежат Харьковскому национальному аграрному университету оказались в списке на приватизацию. Именно декан первым случайно увидел в интернете, что земли их университета отдают под приватизацию, целиком всю опытную базу. Поздравлять аграриев приехал лидер радикальной партии. Происходящее его возмутило».

«1+1» пропіарив близького до Ігоря Коломойського нардепа Олександра Шевченка: «Івано-Франківський суд обрав запобіжних захід керівнику патрульної поліції Івано-Франківська. Підтримати головного копа міста прийшли громадські активісти і колеги, а народний депутат Віктор Шевченко зголосився взяти його на поруки». Далі — коментар самого нардепа.

ICTV видав великий «паркет» Президента: «Президент України представив сьогодні голову Київської облдержадміністрації Олександра Горгана, зробивши кілька державно значимих заяв. Насамперед, Порошенко відзначив створення з нуля за два з половиною роки сильної армії та міжнародної коаліції зі стримування російського агресора. З важливих реформ глава держави виділив податкову систему, яка позбувається іміджу масок-шоу і переходить на електронний кабінет платників. Ключовий напрямок країни — боротьба з бідністю, саме за ради цього вирішено піднята розмір мінімальної зарплати до 3200. Президент переконаний, що цей крок підштовхне наповнення місцевих бюджетів і пенсійного фонду».

«Україна» теж не проти донести всі, навіть неконкретні, повідомлення від прес-служби гаранта у широкі маси: «Переговоры с европейцами. Судьбу безвиза для украинцев и ратификации соглашения об ассоциации обсудил Петр Порошенко с лидерами Евросоюза по телефону».

Та ж новина вийшла на каналі «112».

Не обійшли «Факти» увагою й голову уряду: «Володимир Гройсман виступав сьогодні в Парижі на французько-українському бізнес-форумі, в якому взяли участь понад 250 компаній. Серед найпріоритетніших галузей для інвестування в Україну Володимир Гройсман назвав сільське господарство, енергетику, літакобудування, машинобудування, легку промисловість, деревообробку, фармацевтику та високі технології. Глава уряду розповів про поліпшення бізнес клімату в Україні, зокрема реформу судової системи, державних закупівель, кроки з дерегуляції та боротьбі з корупцією, знищення монополії в нафтогазовому секторі. Все це має заохотити французький бізнес до інвестицій».

Аналогічний матеріал вийшов і на «1+1», «Інтері», СТБ та на «Україні» (з коментарем Бориса Ложкіна).

29 жовтня, субота

«Інтер» випустив в ефір матеріал про перший ювілей «Арени-Львів», однак замість історії стадіону, аналізу його роботи — піар Бориса Колесникова:

«Борис Колесников, сопредседатель “Оппозиционного блока”, вице-премьер-министр Украины (20102012): Хотел бы вспомнить, как начиналось строительство стадиона. Вернее, как шла подготовка к Евро во Львове. Это начиналось в марте 2010 года. Мы взяли новую команду, которая достаточно быстро пересмотрела проектную документацию и достроила стадион, и 5 лет назад, он был сдан в эксплуатацию в торжественной обстановке».

Не так відкрито, з більшим наголосом на стадіоні, але також із коментарем Колесникова, про «Арену-Львів» розповів ICTV.

«Україна» пропіарила Віталія Кличка, який пішов на спеціально організований для киян соціальний ярмарок: «Продуктовые ярмарки заработали в пяти районах Киева. На одну из них приехал городской голова Виталий Кличко. Остановился возле палатки с медом. Купил две банки».

Не забуває канал і Гумштаб Ахметова похвалити, й лідера Радикальної партії вкотре пропіарити: «Воспитанники Сумского спортивного центра "Барса" ежедневно преодолевают десятки километров, что бы добраться на тренировку. Для некоторых цена такой поездки неподъемна. Год назад на территории центра начали возводить общежитие, но стройку заморозили. Работы по возведению общежития для юных спортсменов были начаты еще год назад, но из-за нехватки денег заморожены. Возобновить стройку детям лично пообещал лидер Радикальной партии».

«1+1» у сюжеті про те, як українська делегація поїхала до Франції, щоб обговорити реформування Ради, виокремив Віталія Хомутинника з близької до Ігоря Коломойського фракції «Відродження»:

«Віталій Хомутинник, народний депутат, фракція "Відродження": Ми готові підтримати реформу парламенту у тому вигляді, який пропонується, але за умови тєї, що ми в цьому парламенті, одночасно з реформами зробимо пропорційний перерозподіл комітетів, де закріпимо права опозиції. І надамо тим фракціям, які взагалі відсунуті від парламентської, скажімо так, керівних будь-яких посад, надамо певні важелі впливу».

«Інтер» продовжує створювати Президенту позитивний імідж: «Пётр Порошенко наградил 109 украинских воинов, которые принимали участие в антитеррористической операции на Донбассе. Соответствующий указ опубликован на сайте главы государства».

Водночас «Подробности» недоречно розповіли про віче, організоване «БЮТом»: «Партия "Батькивщина" собрала представителей украинского села, чтобы решать, как поднять аграрную отрасль и улучшить жизнь простых людей. И уже сегодня представили программу развития, приоритета и поддержки семейных ферм. В результате их количество может увеличиться в 36 раз до полутора миллионов хозяйств, уверена лидер "Батькивщины" Юлия Тимошенко».

ВИСНОВКИ

Моніторинг новин центральних каналів за останні тижні яскраво підтверджує, що журналісти не перевіряють інформації і, що найважливіше, не ставлять її під сумнів, передаючи слова чиновників найвищого рівня як істину. Через це глядачі не мали змоги дізнатися, які можливі ризики несе підвищення мінімальної заробітної плати, що означає конфлікт ГПУ з керівником відділу спецрозслідувань Сергієм Горбатюком та що за люди очолили Київську та Житомирську області.

Загалом упродовж тижня ми нарахували аж 69 сюжетів із ознаками замовності. Лідерами за кількістю підозрілих матеріалів залишаються «Інтер» та «Україна» — по 20 таких сюжетів, далі їх наздоганяє ICTV (14), потім із великим відривом — «1+1» (7), 5 канал (2), «112» та СТБ — по два і «UA: Перший», який випустив один сумнівний матеріал.  

 

 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
112 Україна/YouTube
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2900
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду