Новини Українського радіо: багато оцінок і мало балансу

Новини Українського радіо: багато оцінок і мало балансу

6 Жовтня 2015
8521

Новини Українського радіо: багато оцінок і мало балансу

8521
У радіо новинах багато оціночних суджень. Найбільше журналісти не дотримуються стандарту балансу та відокремлення фактів і думок. Моніторинг підсумкових випусків новин Українського радіо за 21–26 вересня 2015 року.
Новини Українського радіо: багато оцінок і мало балансу
Новини Українського радіо: багато оцінок і мало балансу

Огляд матеріалів із порушеннями стандартів, коли перевагу віддано окремим учасникам політичного процесу.

У тексті кожного матеріалу маркуються ключові ознаки порушень стандартів:

жовтим маркером — ознаки порушення стандарту відокремлення фактів від думок (тобто журналістські оцінки й висновки),

голубим маркером — ознаки порушення стандарту достовірності інформації (тобто відсутність чи розмитість посилання на надійне джерело інформації),

червоним маркером — ознаки порушення стандарту точності (тобто фактична неточність або критична розмитість фактичної інформації).

Зауваження в тексті даються так: (напівжирним шрифтом і в дужках).

У кінці сюжету напівжирним шрифтом описово — про порушення стандартів оперативності, балансу думок і повноти інформації.

Також подано важливі теми кожного дня, про які не згадувалося у випуску новин.

Тексти взято за розшифровками Центру контент-аналізу.

Порушення стандартів точності і оперативності визначаються за допомогою повідомлень агентства УНІАН. Якщо певний факт UA: Перший і Українське радіо подають однаково, а УНІАН інакше, - в таких випадках правильним вважається подача факту каналами.

21 вересня (понеділок)

Візит Йєнса Столтенберга

Інна МАРЕЦЬКА, ведуча: - Контактна група у Мінську завтра обговорить питання проведення місцевих виборів на Донбасі. Про це заявив президент Петро Порошенко на спільній з Генсеком НАТО Йєнсом Столтенбергом прес-конференції у Львові. Петро Порошенко наголосив, що вибори у Донецьку і Луганську будуть проведені лише, коли Росія виведе війська з українських територій. Крім того, санкції проти Росії можуть посилити, якщо Москва не виконуватиме Мінські угоди, попередив глава держави. Водночас Генсек НАТО Йєнс Столтенберг заявив, що Альянс не визнає вибори на Сході України, якщо вони не відповідатимуть  українському законодавству. «Будь-які вибори, які відбудуться на східній Україні і не відповідатимуть українському законодавству будуть  вважатися порушенням Мінських угод. Вважатимуться фейковими виборами, і не будуть визнаними жодною країною Альянсу», - наголосив Генсек. Нагадаю, Йєнс Столтенберг вперше після призначення на посаду відвідає Україну з дводенним візитом. Докладніше – наша кореспондентка Віра Малій.

Віра МАЛІЙ, кореспондент: - До України прибув Генсек НАТО Йєнс Столтенберг. Такий візит свідчить про посилення взаємодії між Україною та Альянсом. Очікується, (ким?) що Генсек НАТО запустить в дію нові програми співробітництва  між Україною та Альянсом. Цей дводенний візит триватиме 21-го та 22-го вересня. В рамках візиту Йєнс Столтенберг зустрінеться з вищим керівництвом України: президентом, прем’єр-міністром та спікером Верховної ради. В рамках переговорів планується приділити велику увагу реформуванню сектору безпеки України, і підняття його до стандартів НАТО. До речі, за даними Міноборони України, такі стандарти вже запроваджуються в усіх сферах діяльності збройних сил України. І наразі запроваджено біля 100 таких стандартів. Планується, що Йєнс Столтенберг візьме участь у засіданні РНБ у Києві. Під час цього засідання планується остаточне затвердження ряду важливих документів. Зокрема, української військової доктрини. Розпочався візит з відкриття Міжнародних навчань з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, як природного, так і техногенного характеру. Навчання проходитимуть на Яворівському полігоні на Львівщині з 21-го по 25 вересня. Очікується, що під час візиту будуть підписані відповідні документи, які піднімуть рівень представництва НАТО в Україні до дипломатичного. Віра МАЛІЙ, Українське радіо, Яворівський полігон, Львівщина. 

Європейський інвестиційний банк готовий вкладати гроші в український бізнес

Інна МАРЕЦЬКА, ведуча: - Європейський інвестиційний банк готовий вкладати гроші в український бізнес. Про це на Всеукраїнському з’їзді малого та середнього бізнесу заявив міністр економічного розвитку і торгівлі Айворас Абромавічус. Зокрема, він повідомив, що у співпраці з іншими відомствами його міністерство підписало низку донорських проектів з ЄС та договори на участь нашої держави у різних європейських програмах на різні суми – від 40 млн. до 2,5 млрд. євро. Відтак, незабаром у 15-ти регіонах нашої держави буде створено стільки ж регіональних центрів малого та середнього бізнесу. Продовжує Айварас Абромавічус.

Айварас АБРОМАВІЧУС, міністр економічного розвитку і торгівлі України: - Созданы фонды гарантированных кредитов, в размере 40 млн. евро, что даст возможность кредитования около 4 тыс. компаний. И за 40 млн. евро гарантирования мультипликатор где-то от 4 до 7, в итоге размер финансирования украинскими банками, это будет 5 банков, может составить около 300 млн. евро. Как раз на следующий год уже ждем, что инфляция будет намного ниже, чем в этом году, около 12%, поэтому и ставки по этим кредитам должны быть намного более привлекательны, чем на данный момент. В процессе подписания присоединения к программе суммы более 2 млрд. (нрзб), что даст доступ украинским компаниям к европейским грантам, программам, обучениям в ЕС, нахождению бизнес-партнеров в ЕС, поскольку к программам присоединено 600 тыс. европейских компаний.

ВЕДУЧА: Зазначив міністр.

Порушено стандарти балансу думок і повноти інформації (зокрема, нема якісного бакграунду і експертних оцінок) на користь уряду і міністра Абромавічуса.

У випуску за 21 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

На Донбасі бойовиків замінили регулярними російськими військами – глава Донецької військово-цивільної адміністрації Жебрівський

Одеські активісти заблокували головну дорогу на Придністров’я

22 вересня (вівторок)

Україна може покластися на Північно-Атлантичний Альянс

Наталя БАЛЮХ, ведуча: - Генсек НАТО Йєнс Столтенберг запевнив, що у нинішній дуже складний  час Україна може покластися на Північно-Атлантичний Альянс. Організація надає нашій державі політичну и практичну допомогу. Підтримує незалежність України і її територіальну цілісність, а також повне провадження Мінських домовленостей. (Авторство думки не марковане, звучить як власні судження ведучої) Їх виконання Генсек НАТО назвав «єдиним шляхом виходу із нинішньої кризи».

Йєнс Столтенберг, Генсек НАТО: - Україна мала зробити дуже важкі політичні рішення. Зокрема, що стосується статусу східних територій країни. Але надзвичайно важливо, аби Україна продовжувала іти шляхом забезпечення виконання всіх аспектів Мінських домовленостей, і забезпечення миру і стабільності в Україні для забезпечення суверенітету всієї країни на східному кордоні, зокрема. Я вітаю вас з тим, чого ви уже досягли. Той факт, що припинення вогню триває, є ще одним свідченням того, що є надія.

ВЕДУЧА: Наголосив Генсек НАТО Йєнс Столтенберг.

Україна може втратити кошти ЄС

Наталя БАЛЮХ, ведуча: - Україна може втратити кошти ЄС, надані для реконструкції контрольно-пропускних пунктів на кордоні з Угорщиною. Адже відповідні роботи іще навіть не почалися. Повідомляє наш кореспондент Микола Дерев’янко.

Микола ДЕРЕВ’ЯНКО, кореспондент: - Якщо Україна найближчим часом не почне реконструкцію контрольно-пропускного пункту Лужанка-Берегшурань, біля міста Берегове на українсько-угорському кордоні, виділені ЄС для цього більше 3 млн. євро будуть безповоротно втрачені. Крім того, нашій державі доведеться повернути гроші, витрачені на проектну документацію реконструкції. Час для освоєння коштів ще є. Роботі мають бути завершені до кінця 2016 року, однак зараз цим поки ніхто не займається. (Ці думки не авторизовані, сприймаються, як думки автора матеріалу) Проблема виникла через те, що розпорядником коштів, отриманих від ЄС, Кабмін призначив державну фіскальну службу, зазначив голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль.

Геннадій МОСКАЛЬ, голова Закарпатської облдержадміністрації: - В тій країні вже все побудували. Наші гроші лежать у державній фіскальній службі. Питаю державну фіскальну службу: чому не тратите? У нас реорганізація. Якщо ви не можете управляти траншем, який вам дав ЄС на, будемо казати, будівництво митниць, переходів, коридорів и т.п., передайте їх сюди. Ми сьогодні зрозуміли, що ЄС вимагає, щоб всі вимоги виконувались.

КОРЕСПОНДЕНТ: Найближчими днями керівник краю збирається обговорити цю проблему з прем’єр-міністром України і сподівається на його повне розуміння. З Ужгороду Микола ДЕРЕВ’ЯНКО, Національне радіо.

Нема балансу думок – пояснень Державної фіскальної служби у відповідь на звинувачення. Загалом стандарти в матеріалі порушено на користь Москаля.

Шокін підписав наказ про утворення спеціалізованої антикорупційної прокуратури

Наталя БАЛЮХ, ведуча: - Генпрокурор України Віктор Шокін підписав наказ про утворення спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Її працівники супроводжуватимуть розслідування Національного антикорупційного бюро про факти зловживання з боку можновладців. Працівників антикорупційної прокуратури відбиратимуть за конкурсом.

Тема потребувала бекграундів. Нема посилань на джерело інформації. У цьому вигляді стандарти порушено на користь Шокіна.

У випуску за 22 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

У Києві, Одесі, Харкові і Дніпропетровську провладні кандидати на місцевих виборах застосовують адмінресурс і бюджетні гроші – Комітет виборців України

Присутність російських військових на Донбасі підтверджує велика кількість розвідданих – генсек НАТО

23 вересня (середа)

Суд звільнив Пушкаря

Дмитро ВАСИЛЬЧУК, ведучий: - В Одесі суд звільнив, відпустивши під особисте зобов’язання командира батальйону 28-ї окремої механізованої бригади Володимира Пушкаря, якого підозрюють в отриманні хабара в 1 млн. 100 тис. гривень. Представник обвинувачення наполягав на взятті під варту. Однак, суддя визнав за можливе не застосовувати запобіжний захід. Пушкаря відпустили прямо з зали суду. Нагадаю, 21 вересня військова контррозвідка СБУ, спеціальний підрозділ «Альфа» і слідчі військової прокуратури Південного регіону затримали командира батальйону 28-ї окремої механізованої бригади збройних сил за підозрою в отриманні хабара. Як написав в Фейсбук головний військовий прокурор Анатолій Матіос, цей військовий отримав хабар за сприяння в фінансуванні тероризму та співучасть в організації незаконного в’їзду 10-ти транспортних засобів з вантажем на тимчасово окуповані території Донецької області.

Нема балансу думок на користь військової прокуратури.

У випуску за 23 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Росія почала будувати ще одну велику військову базу безпосередньо поряд з кордоном України

Бойовики погрожували застрелити спостерігачів ОБСЄ на блок-посту близ Маріуполя, лякали їх пострілами в повітря

Родичі пожежних, загиблих при гасінні нафтобази БРСМ під Києвом, звинувачують слідство в непрозорості розслідування і в спробах звинуватити пожежних

Бойовики під Маріуполем розстріляли двох мирних жителів, які впіймали їх на мародерстві

Головний митник Києва не задекларував свої базари і спільний бізнес з Іванющенком

Активісти кількох громадських організацій пікетували Генпрокуратуру, вимагаючи від Шокіна замінити представників комісії з обрання антикорупційного прокурора на людей, яким довіряє суспільство

Конгрес США ухвалив резолюцію з вимогою до РФ звільнити Савченко

24 вересня (четвер) 

Міністр оборони Степан Полторак сьогодні відбув із робочим візитом до США

Наталя БАЛЮХ, ведуча: - Міністр оборони Степан Полторак сьогодні відбув із робочим візитом до США. Він зустрінеться із главою Пентагону, а також із заступником держсекретаря. Керівник оборонного відомства також візьме участь у форумі «Боротьба України за свою свободу». Крім того, Степан Полторак відвідає військово-медичний центр імені Ріда, де проходять лікування українські військовослужбовці, поранені під час АТО.

Матеріал на користь міністра оборони Полторака.

Угода про асоціацію

Наталя БАЛЮХ, ведуча: - Перебіг реформ у нашій країні і стан підготовки до початку дії із наступного року зони вільної торгівлі між Україною та ЄС обговорили сьогодні президент Петро Порошенко і делегація Європарламенту. Глава держави висловив сподівання, що до кінця року всі країни ЄС остаточно схвалять угоду про асоціацію з Україною. Нагадаю, процес ратифікації документа поки що не завершений, зокрема, Грецією та Кіпром.

Порушено стандарти балансу думок і повноти інформації (зокрема, нема бекграунду) на користь президента Порошенка.

У випуску за 24 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Нардеп Лещенко каже, що Австрія перевіряє главу АП Ложкіна у відмиванні грошей

США заявляють, що зловживання Росією правом вета в Радбезі ООН ставить під сумнів легітимність цього органу

64% українців виступають за вступ до НАТО – соцопитування Фонду Демініціативи і Центру Разумкова

25 вересня (п’ятниця)

На Львівщині завершилися Міжнародні навчання

Інна МАРЕЦЬКА, ведуча: - А на Львівщині завершилися Міжнародні навчання з ліквідації надзвичайних ситуацій. Вони відбулися на Яворівському полігоні. Свої професійні навички продемонстрували рятувальники з 34 країн-членів та партнерів НАТО. Загалом, понад 1 000 учасників та 300 одиниць техніки. Керівник держслужби з надзвичайних ситуацій Микола Чечоткін, підсумовуючи результати навчань зауважив, що всі завдання, які були поставлені перед командами-учасниками, виконані на високому професійному рівні.

Нема балансу думок, нема повноти інформації, порушення на користь керівника ДСНС Чечоткіна.

Цього року уряд вже витратив понад 7 млрд. гривень на виплату житлових субсидій

Інна МАРЕЦЬКА, ведуча: - Цього року уряд вже витратив понад 7 млрд. гривень на виплату житлових субсидій. Про це під час брифінгу повідомив заступник міністра соціальної політики Віталій Мущинін. За його прогнозом, до початку опалювального періоду міністерство надасть допомогу 4,5 млн. сімей.

Віталій МУЩИНІН, заступник міністра соціальної політики України: - Бюджетом передбачено на цей рік 24,4 млрд. гривень. Використано на початок вересня 7 млрд. 200 млн. гривень. Кошти є, і навіть якщо наші показники перевищать заплановані 4,5, ми забезпечимо належне фінансування.

Брак балансу думок і повноцінних бекграундів на користь уряду в цілому і Мінсоцполітики зокрема.

У випуску за 25 вересня не повідомлялося про такі важливі теми дня:

Бойовики продовжують блокувати міжнародну і українську гуманітарну допомогу для мешканців окупованого Донбасу – уповноважена Геращенко

Бойовики не пустили в Донецьк 8 вантажівок з гуманітарною допомогою від Червоного Хреста

Посол США в Україні: окремі співробітники Генпрокуратури відкрито підривають реформи

Військові кореспонденти протестують проти позбавлення колег акредитації в зону АТО за надуманими приводами

Сестра Савченко просить Порошенка ініціювати обмін українських політв’язнів у РФ на російських полонених

Заборгованість по зарплатам бюджетникам в Україні перевищила 2 млрд. грн – Держстат

Громадські організації пов’язують атаку податківців на національну книжну мережу «Буква» з замовленням антиукраїнського московського видавництва «Ексмо»

Помер ще один боєць Нацгвардії, поранений під час сутичок під Радою

Франція запропонувала членам Радбезу ООН не використовувати права вета, коли треба припинити масові злочини

Спікер Білого дому каже, що головною темою зустрічі Обами з Путіним буде ситуація в Україні, всупереч заявам Кремля, що темою номер один буде Сирія

Окупаційна влада Криму погрожує заборонити діяльність кримськотатарського Меджлісу як «терористичної організації»

Моніторинг дотримання професійних стандартів у роботі інформаційних служб «UA:Перший» та «Українького радіо» здійснюється громадською організацією «Телекритика» в рамках проекту Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні", фінансується Європейським Союзом та Радою Європи.  Метою моніторингу є підвищення рівня медіаграмотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медійного продукту.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
ngu.gov.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
8521
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду