Сміття на екрані. Моніторинг теленовин за 30 травня – 4 червня 2016 року

Сміття на екрані. Моніторинг теленовин за 30 травня – 4 червня 2016 року

12 Червня 2016
2547

Сміття на екрані. Моніторинг теленовин за 30 травня – 4 червня 2016 року

2547
Зсув сміття на Грибовицькому сміттєзвалищі у Львові поховав під собою трьох рятувальників, які гасили сміття на полігоні, і, ймовірно, одного еколога. Цю трагедію вже назвали другою техногенною катастрофою після Чорнобиля. На її масштаби можна глянути тут. Однак телеканали не змогли розповісти про неї фахово й детально.
Сміття на екрані. Моніторинг теленовин за 30 травня – 4 червня 2016 року
Сміття на екрані. Моніторинг теленовин за 30 травня – 4 червня 2016 року

30 травня, понеділок

Про завал на Грибовицькому сміттєзвалищі розповіли всі центральні канали. Зрозуміло, інформації було мало, тому основу сюжетів будували на тому, що рятувальників досі не знайшли.

Єдиним каналом, який не надто достовірно передав інформацію, був «112 Україна»: «Ситуацію з пошуку людей під завалами особисто контролює очільник Львова Андрій Садовий». Тут львівський мер виглядав як добрий господарник, хоча вже на той момент достатньо велика частина мешканців міста звинувачувала в трагедії саме Садового: мовляв, мерія досі не збудувала сміттєпереробного заводу, хоча роками це обіцяла. 

Власне, телеканали могли б детальніше поспілкуватися про сміттєзвалище з місцевими мешканцями. Але, вочевидь, були зайняті пошуками загиблих.

31 травня, вівторок

Львівська міськрада виділила понад 14 млн грн. на ліквідацію наслідків обвалу Грибовицького сміттєзвалища. На цьому ж полігоні дала тріщину дамба зі шкідливим токсином – інфільтратом. Львів потрохи занурюється у сміття, яке подекуди або взагалі не вивозять, або тимчасово забирають на інші полігони області.

Окрім зсуву і тріщини дамби, команда ТСН була першою, хто підняв питання самого сміттєзвалища. Щоправда, для більшої емоційності журналіст не гребував перебільшеннями: «Після пожежі на сміттєзвалищі Львів охопила паніка». Що таке паніка, на думку кореспондента, сказати важко. Однак істерики ані на вулицях, ані в соцмережах помітно не було. Як і того, що «в соцмережах почали писати, буцімто з кранів тече бура вода». Згодом журналіст сам каже, що це «було перебільшення». Тоді навіщо про це взагалі розповідати? Можливо, на його думку, це є свідченням паніки? Хтозна. Тим паче, що далі кореспондент використовує узагальнення для всього міста: «Смог, неприємний запах на вулицях, неприбрані сміттєві баки – це вже реальність у місті». Сюжет каналу «24» показує іншу картинку: усе залежить від фірм, які вивозять сміття. Хто домовився з іншими сміттєзвалищами, вивіз сміття зі своїх ділянок. Хто ні – сміття так і лежить. 

Оціночні судження кореспондент використовує й перед коментарями екологів: «Екологи кажуть, Грибовицьке сміттєзвалище вже давно вичерпало всі терміни експлуатації. Зараз це бомба сповільненої дії і наслідки можуть бути жахливі». Що означає «жахливі», не пояснює ані журналіст, ані екологи Марко Шпикула та Ігор Муравський. 

Є в сюжеті й прихований піар партії «Укроп», близької до Ігоря Коломойського:

Ігор ТЕЛІШЕВСЬКИЙ, голова фракції «Укроп» Львівської міської ради: «43 компанії приходили, пропонували побудувати сміттєпереробний завод. Їм було відмовлено. Звичайно, що було відмовлено, оскільки, за різними версіями, або долю хотіли, або хотіли запхати додатково свої фірми».

Наприкінці матеріалу кореспондент наголошує, що саме «укропівці ініціювали скликання позачергової сесії міської ради. Туди депутати принесли сміттєві баки з написами: хотів відкат – тепер сідай за ґрати». Однак «1+1» слід похвалити за те, що у випуску є окремий великий матеріал про сміттєзвалища в Україні: «Трагедія, що сталася на Львівщині, може повторитися в будь-якому регіоні України, бо з 35 тисяч сміттєзвалищ у нас жодне не пристосоване до належної переробки сміття. Антон Страшко розповість».

Навколо теми сміттєзвалища маніпулював і канал «112 Україна»: «Ця трагедія ледь не коштувала крісла міському очільнику Львова Андрію Садовому, адже депутати ініціювали позачергову сесію для висловлення недовіри меру міста». Це не зовсім так, оскільки «за» проголосували лише 14 депутатів із 64-х присутніх. Якби проголосували хоча б 30 із 64 присутніх, тоді можна було б робити такий висновок. Аналогічного тону був і матеріал «Інтера».

5 канал про події в міськраді зі сміттєвими баками й вимогами відставки Садового не сказав ні слова. А «UA: Перший» взагалі показав протилежні емоції Садового-господарника:

Кореспондент: …Сильний дощ підвищує ризик витоку. Тож дамбу не тільки зміцнюють, а й нарощують. Загрози мешканцям Львова немає, запевняє місцева влада, бо звалище за 25 кілометрів від найближчого водозабору.

Андрій САДОВИЙ, міський голова Львова: «Вчора ми привезли достатню кількість мішків, піску, глини. Якщо хтось має бажання долучатися, будь ласка. Тому що потрібна глина, потрібен пісок, потрібні мішки. Ми зараз це купляємо за міські кошти. Хтось може подарувати – будь ласка. Хлопцям потрібна вода, молоко, тому що ми не знаємо, скільки ці роботи будуть тривати».

А ситуацію зі сміттєвими баками журналісти обкрутили так, що прямого звинувачення в бік Садового в ефірі не пролунало: «Активісти львівської самооборони й громадських організацій “Варта-1” і “Варта-700” занесли до приміщення міськради сміттєві баки. Кажуть, місто вже давно потребує сміттєпереробного заводу», «У мерії запевнили, над цим питанням працюють давно. Вже навіть обрахували вартість проекту. Це орієнтовно 600 млн грн. Гроші готовий надати Європейський інвестиційний банк. За словами міського голови, нині документи розглядають в “Міськрегіонбуді”».

Неточною виявилась інформація і в СТБ. «Вікна» дали коментар Садового про те, що за 10 років «ні одної пропозиції по рекультивації полігону твердих відходів ми ні від кого не отримували». Однак ще цього ж дня була оприлюднена інформація про те, що на будівництво сміттєпереробного заводу претендували 43 компанії, проте їм усім відмовили.

Інші канали – ICTV та «Україна» – подали збалансовану інформацію.

01 червня, середа

На Грибовицькому сміттєзвалищі тимчасово припинили пошуки рятувальників. О 15-й годині пожежні частини Львова ввімкнули сирени на знак жалоби за загиблими рятувальниками. Такі ж акції відбулися по всій Україні.

«1+1» продовжує нагнітати ситуацію: «Люди обурені і налякані антисанітарією», «Жителі спальних районів Львова обурені переповненими смітниками». Однак далеко не всі смітники в спальних районах були переповнені (кажу це як мешканка спального мікрорайону Львова), хоча таке враження складається від сюжету журналіста. Кореспондентка подає в ефір два коментарі місцевих. Перший: на такій-то вулиці не вивозять. І другий: «Львів потонув у смітті». Ці коментарі абсолютно не репрезентативні для міста.

Таку ж невиправдану напругу передають «Факти»: «Водночас Львів уже за кілька днів може потонути у смітті. Ось такий пейзаж тут ледь не на кожному кроці…»

«Подробности» продовжують звинувачувати у всьому виключно Андрія Садового: «А львовские активисты предупреждают – скоро и жители Львовских окраин взбунтуются – мусорные кучи у них под окнами растут не по дням, а по часам. Отвечать за все придется мэру Садовому».

Натомість у матеріалі-прощанні із загиблими рятувальниками мера Садового «Україна» показала у дуже хорошому світлі: «Отца потеряли два сына-школьника. Позаботиться о семьях погибших пообещал львовский мэр».

Андрей САДОВОЙ, Львовский городской голова: «Кожна дитина до повноліття буде мати щомісячну підтримку від міста. Це персональна річ. Тому що більш святішої професії, чим рятувальник, немає».

Інші канали коротко розповіли про траур за загиблими. 

Трагедію на сміттєзвалищі використав і нардеп Сергій Каплін в ефірі «Інтера»: «Экологической катастрофы опасаются жители Полтавской области. Сегодня под стенами облсовета они протестовали против новых методов добычи газа. […] Жителей поддержали в "Партии простых людей". Областная фракция вынесла на сессию вопрос о проведении специальной экспертизы. Предлагают: до получения результатов не давать "добро" на работы. После жарких споров "за" проголосовало большинство депутатов». В новині дотриманий баланс думок, однак не проведено жодної експертної оцінки, а текст журналіста явно заангажований у бік «Партії простих людей».

02 червня, четвер

ТСН продовжує нагнітати ситуацію. Підведення ведучої перед сюжетом Степана Грицюка повторює підведення перед матеріалом Наталки Волосацької попереднього дня: «Грибовицький полігон вже кілька днів відходів не приймає, його закрили назавжди. За це проголосувала сільрада, хоча так розпорядився головний санітарний лікар області ще дванадцять років тому. Відходи зі Львова обіцяють не приймати і в сусідніх містах, біля яких є полігони. Львів’яни кажуть: вони на межі техногенної катастрофи». Однак упродовж усього сюжету Грицюка немає ні слова про техногенну катастрофу. Місцеві просто висловлювали сподівання, що сміття найближчим часом вивезуть.

Тим часом «Інтер» – єдиний канал, котрий розповів про те, як мера Садового вигнали з похоронів рятувальників їхні родичі: 

КОР: А родственники погиблих спасателей не захотіли видеть мэра Львова Садового у себя в доме. Когда градоначальник пришел к родным Андрея Вненкевича с цветами просить прощения, теща погибшего не выдержала и отправила Садового восвояси».

Ирина, теща погибшего спасателя: «Кожна ця смерть, яку ви бачите, тих молодих, яких ми закопуємо, це не пройде безслідно. Він теж мав дітей, а хто про них подбає, батька вже нема».

Інші канали коротко розповіли, що пошуки тимчасово призупинили через загрозу нового обвалу.

03 червня, п’ятниця

«Україна» на п’ятий день таки розповіла про інші сміттєзвалища і теж підняла цю тему після «1+1». Однак і тут журналісти використовували оціночні судження для підсилення ефекту: «Украина буквально утопает в мусоре. Трагедия во Львове, корда отходами засыпало 4-х человек, еще раз это подтвердила». Далі кореспондент розповідає про 35 тисяч офіційних сміттєзвалищ в країні. Журналіст підраховує: «За 30 лет на 60 гектарах собралось более 6,5 миллионов тонн несортированных отбросов. То есть, на одном квадратном метре около 3-х тонн», і проводить невеличку екскурсію найбільшими сміттєзвалищами. Наприкінці матеріалу автор робить логічний висновок: змінити ситуацію зможуть лише сміттєперероблювальні заводи, але коли їх створять – невідомо.

Висновок: Журналісти центральних каналів за ТИЖДЕНЬ трагедії після зсуву сміття на Грибовицькому сміттєзвалищі так і не зуміли заглибитись у тему, підняти документи, перевірити коментарі чиновників, пояснити причини трагедії, зрозуміти, хто в ній винен. «Інтер» постійно кивав на Садового, інші канали – на абстрактну владу. Жодного чіткого пояснення, чому з 2003 року сміттєпереробний завод у Львові так і не збудували, ми не побачили. Натомість «Українська правда» розібрала ситуацію по поличках: з документами, рішеннями судів і хронологією подій. 

Друга найважливіша подія тижня – оприлюднення «чорної» бухгалтерії Партії регіонів за 2012 рік. 

ТСН не втрималась, щоб не кинути камінь у бік конкурентів: «Ідеться, зокрема, про послуги ЦВК і оплату сюжетів на телеканалах "Інтер" та ICTV». При цьому взяти коментарі в обвинувачених каналів «1+1» не спромігся.

У документах також фігурує і «Наша Україна». На цьому «1+1» акцентує особливу увагу: «Віктор Ющенко здав владу Януковичу за мільярд доларів. З таким викриттям “чорної каси” Партії регіонів виступив сьогодні закарпатський губернатор Геннадій Москаль». Далі впродовж усього сюжету кореспондентка Мар’яна Бухан намагається знайти третього президента України, однак їй це не вдається. Однак баланс і профстандарти матеріалу дотримані, є смс від прес-секретаря Ющенка, і згадуваного в заяві Москаля оточення. Віктора Балоги, до прикладу.

«112 Україна», на відміну від «1+1», взяв коментарі щодо «чорної» бухгалтерії в її головних фігурантів – екс-регіоналів: «В “Опозиційному блоці” “чорну” бухгалтерію Партії регіонів назвали фальшивкою і спробую тиску».

«Інтер» натомість про «Опоблок» не говорить ні слова, зате зосереджується на партії «Відродження», близької до Ігоря Коломойського: «Бухгалтерию вёл Евгений Геллер. Он и сейчас в депутатском кресле, но уже от партии "Відродження". Фамилия Евгения Геллера – члена партии "Відродження" чаще остальных фигурирует в списках. Во времена Януковича он курировал финансовую деятельность провластной партии. Судя по спискам, деньги Геллер раздавал направо и налево». Коментар самого депутата в матеріалі є, однак близьких до власників каналу депутатів зі списку «Подробности» не зачепили.

Інші канали коротко розповіли про саме існування документів.

Третьою топ-новиною тижня була прес-конференція Петра Порошенка. Журналісти всіх без винятку центральних каналів переповіли основні тези гаранта, однак ніхто з них їх не проаналізував: ні за допомогою політологів, ні експертів у конкретних темах, які зачіпав Порошенко. Натомість такий аналіз зробили «Громадське ТБ», Центр економічної стратегії та Vox Ukraine.

Окрім висвітлення цих трьох подій, траплялися на центральних каналах й інші порушення професійних стандартів.

30 травня, понеділок

«1+1» вкотре «уколов» Міхеїла Саакашвілі: «Очільник Одещини днями відзначив рік на своїй посаді. За цей час Саакашвілі устиг відзначитися не одним скандалом, як от гучна сварка з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим на нараді в президента, польоти за кордон, які, як з'ясувалося, оплачувалося з фонду допомоги колишнім АТОшникам». 

«112 Україна» пропіарив прем’єра, який приїхав на відкриття чергової нової поліції у Маріуполі: 

Володимир Гройсман, прем'єр-міністр України: «Це – прифронтове місто, яке кожен день стикається з багатьма викликами. Але ваше служіння, ваша сумлінність – це те, що сьогодні хочуть почути й відчути українці».

Те саме зробили ICTV і 5 канал, який вкотре не оминув увагою міністра оборони: «Розбудову навчального центру будуть проводити згідно зі стандартами НАТО. Про це заявив міністр оборони Степан Полторак, який з робочим візитом перебуває зараз у Львові. Зі слів міністра, оновлення потребує навчальна база й інфраструктура міжнародного центру миротворчості. До процессу розбудови Яворівського полігону будуть залучати закордонних фахівців. Степан Полторак висловив сподівання, що до 2020 року центр стане сучасним натовським полігоном».

«Факти» пропіарили Борислава Березу: «Несумлінних забудовників не хочуть або не можуть зупинити суди та місцеві органи влади, - вважає депутат Борислав Береза. Навіть кілька метровий клаптик землі в центрі Києва намагаються забудувати».

«Інтер» традиційно ретранслює заяви «Опоблоку». Цього дня – два матеріали:

«Сегодня каждый родившийся украинец, вот только он с роддома, он должен 8 тысяч долларов МВФ. А как их отдавать?! Поэтому мы такое движение делаем и мы соберем миллион подписей точно. Наши требования просты: не брать деньги под проедаемые проекты, как алкоголик, на очередную пьянку», – обурювався нардеп-опозиціонер Вадим Рабинович.

«А возле мэрии Одессы – акции протеста. Там зреет очередной градостроительный скандал. Местные власти хотят утвердить так называемый "план зонирования города". И выделить земельные участки под многоэтажную застройку – в том числе, в исторической части и на морском побережье. […] Несмотря на протесты, комиссия по архитектуре и строительству сегодня утвердила проект документа – и рекомендовала для рассмотрения на сессии. "Оппозиционный блок" уже подал в суд иск с требованием отменить это решение».

«Україна» запросила в гості до студії лідера Радикальної партії Олега Ляшка. Вперше за тривалий час візит Ляшка був актуальним, оскільки говорили про нібито меморандум про співпрацю між Україною та МВФ. Ляшко і Тимошенко наполягають на автентичності документу, на якому немає жодних підписів. Гройсман заявляє, що документ фейковий. У такому разі було б доречно провести в студії дебати між лідером радикалів і прем’єром, а не надавати право голосу виключно Олегу Ляшку.

Не забувають «События» і про Гумштаб Ахметова: «Переселенцы живут на соцвыплаты и мамину мизерную зарплату, которая вся уходит на оплату съемного жилья. Эти несколько капель в день помогают Маше успокоиться и активизируют работу мозга. Приобрести необходимые лекарства помог Гуманитарный штаб Рината Ахметова. Только за 7 месяцев поддержали более тысячи детей Донбасса». 

Також «Україна» піарить Володимира Гройсмана і компанію Ахметова. Однак не на відкритті поліції, а під час його відвідин «ахметівського» комбінату ім. Ілліча: «Поддержку металлургической отрасли и особое внимание эко-проектам пообещал сегодня глава правительства. Владимир Гройсман побывал с рабочим визитом в Мариуполе. На меткомбинате Ильича увидел, как модернизируют аглофабрику. Это крупнейший "зеленый" проект в истории независимой Украины».

31 травня, вівторок

5 канал традиційно піарить Петра Порошенка: «В Україні може з’явитися ще одна “Мрія”. Себто, ще один найбільший в світі літак. Президент доручив вивчити можливість добудови ще одного екземпляра АН-225. Про це він повідомив під час візиту на підприємство “Антонов”. Зараз АНТК Антонова святкує 70-річчя з дня свого створення». Ідентичний матеріал побачили і глядачі «UA: Першого», СТБ, ICTV, «Інтера» та «України».

СТБ натомість не дає забути про Леоніда Кучму: «Завтра знову мінські перемови і знову одне з головних питань – обмін полоненими. Сьогодні ж про це журналістам розповів представник України в тристоронній контактній групі Леонід Кучма. Він зауважив, перемови про звільнення заручників завжди складні. Другий президент пояснює труднощі тим, що бойовики часто вносять у списки осіб, які не мають стосунку до подій на Донбасі».

Підтримують Леоніда Кучму і «Факти»: «До дня захисту дітей у приміщенні Фонду Леоніда Кучми "Україна" відкрилася виставка намальованих літачків». Ідентичний матеріал побачили й глядачі «Інтера».

ICTV вкотре піарить «Наш край»: «Представники партії "Наш край" закликали уряд встановити мораторій на підвищення тарифів, доки прилади обліку не встановлять у переважній більшості багатоповерхівок. За статистикою, майже 76% теплових підприємств штучно завищують ціни. Прибори обліку, до того ж, дозволяють жителям самостійно регулювати об'єми необхідного тепла та робити розрахунки споживання для кожної квартири».

«Інтер» знову береться критикувати «Укрнафту», частину акцій якої досі має Ігор Коломойський: «"Укрнафта" задолжала бюджету уже 11 млрд грн. Об этом рассказал глава фискальной службы. Причем компания не только не платит налоги, а еще и увеличивает долги, заявил Роман Насиров», «Вот эксперты уверены – увеличением долгов “Укрнафту” сознательно доводят до банкротства. Что же касается санации – то это всего лиш попутка затянуть время уплати налогов». Далі глядачі бачать коментар експерта Сергія Куюна, який виступає критиком «Привату» у великій частині сюжетів «Інтера»: «Компания находится в орбите группы “Приват”, […] несмотря на проведенную якобы реформу и кадровую замену менеджмента и приход нового британского специалиста к рулю компании…».

Другим експертом виступає екс-спікер «Нафтогазу» Валентин Землянський: «…Сменилась только верхушка. Но по сути дела группа “Приват” остается  безраздельным единым хозяином на государственном предприятии». «Привату» традиційно слова не надали.

Не забувають «Подробности» і про піар «Опоблоку»: «Украина – на третьем месте с конца в рейтинге конкурентоспособности экономики. Исследование проводил Международный институт развития менеджмента. Всего в рейтинге 61 позиция. Ниже нашей страны – Монголия и Венесуэла. 59-е место в рейтинге – результат неэффективной политики нынешней власти и ее непрофессионализма, считают в "Оппозиционном блоке". И требуют от руководства страны прекратить заниматься самопиаром и дележом кресел. В партии уверены – Украине нужны законы, стимулирующие восстановление экономики и повышение социальных стандартов. А если нынешняя власть на это не способна, ей пора уступить место профессионалам».

«Україна» традиційно випускає в ефір два матеріали на честь Гумштабу Ахметова.

01 червня, середа

«1+1» знову дискредитує новопризначеного керівника «Укрзалізниці» Войцеха Бальчуна: «У краватку в цяточку, в оточенні двох білявок, на задньому ряду тихенько хихикає Войцех Бальчун. Подейкували, що ніяк не зійдуться в ціні». Натомість «112 Україна» канал розповів про очільника відомства нейтрально.

5 канал знову недоречно акцентує увагу на міністрі закордонних справ Павлу Клімкіні: «Якщо ЄС послабить санкції проти Росії, це не змусить Кремль виконати мінські домовленості. Про це за підсумками зустрічі з Франком-Вальтером Штайнмаєром заявив Павло Клімкін. Міністри закордонних справ Німеччини й України погодились: насамперед необхідно досягти деескалації та стійкого перемир’я, і лише тоді починати говорити про запровадження поліцейської місії ОБСЄ на поки що окупованих територіях, а також про місцеві вибори».

Те саме робить ICTV із Леонідом Кучмою: «У Мінську завершилося чергове засідання тристоронньої контактної групи щодо конфлікту на Донбасі. Нашу делегацію очолює другий президент України Леонід Кучма. Головне питання – звільнення полонених». В новині не було ніякої конкретної інформації.

Також «Факти» пропіарили гаранта в День дитини: «Президент Петро Порошенко, вітаючи лідерів учнівського самоврядування в Києві, побажав підростаючому поколінню миру і закликав любити свою країну, які б важкі часи не доводилося переживати нашій державі». Аналогічний матеріал вийшов і на «Інтері» та «Україні». Остання згадала ще й першу леді: «Первая леди посетила Центр социальной реабилитации детей с инвалидностью в Киевской области. Привезла воспитанникам книги, которые собирали полсотни украинских издательств. Также при поддержке японского правительства открыли лифт и подарили детям школьный автобус». 

«Інтер» далі продовжує обурюватись перейменуваннями міст. Олександр Вілкул у стінах Ради обурювався новоспеченим Дніпром: «Более трех тысяч собрано подписей жителей Днепропетровска за эту идею, за сохранение городу имени. После того, как на прошлой неделе ВР проголосовала за изменения, в городе возник огромный взрыв возмущения».

Далі – ще два проопозиційні матеріали:

«Политики должны закончить войну и вернуть детям мирную жизнь. Об этом сегодня – в международный День защиты детей – заявил сопредседатель "Оппозиционного блока" Юрий Бойко после встречи с детьми из лагеря "Лесная застава" в Киевской области. Здесь живут 35 ребят из прифронтовых зон Донбасса, семей-переселенцев и бойцов АТО». Ідентичний сюжет вийшов і на «Україні».

«В здание парламента сегодня пришли матери погибших в Одессе 2 мая 2014 года. Два года прошло, а виновные не названы. С родными погибших встретились представители “Оппозиционного блока”». 

Натомість «Подробности» не відступають від критики партії «Відродження», близької до Ігоря Коломойського: «Изучением "черной бухгалтерии", которую вел бывший регионал, а ныне нардеп от "Відродження" Евгений Геллер, занялось Национальное антикоррупционное бюро».

Також в ефірі каналу вийшов матеріал про те, що «суд отдал на утилизацию велосипеды рыночной стоимостью более 17 млн грн. фирме, которая фактически уже пять лет не работает. Налицо схема по уклонению от уплаты таможенных сборов». Після цього сюжету глядачі одразу побачили піар Борислава Берези на цій темі: «Реакция общественности помогла сохранить более 11 тысяч велосипедов. Политик заявил, что направит депутатские запросы в Государственную фискальную службу и прокуратуру. Березу интересует: была ли в действительности проверка регистрации китайской фирмы или ее проверяли только на бумаге? А решение об утилизации вместо того, чтобы запросить сертификат или провести госэкспертизу велосипедов – это халатность или способ получить неправомочную прибыль? По мере получения ответов на свои вопросы Береза обещал отчитываться перед общественностью».

«Україна» тим часом виступає проти ініціативи депутатів дозволяти російську медіапродукцію в Україні лише за умови, якщо його автори письмово засудять політику Кремля стосовно України: «Индустриальный телевизионный комитет и Украинская телевизионная академия, которые объединяют авторитетных представителей кино- и телеиндустрии, просят парламент не поддерживать этот законопроект. Эксперты уверены: и существующих запретов достаточно, а новые могут парализовать телерынок». Аналогічний матеріал бачимо і на «Інтері».

Не забувають «События» і про Гумштаб Ахметова.

02 червня, четвер

«Інтер» продовжує боротись проти декомунізації: «Чиновники почему-то решили, что Дмитровка названа в честь революционного деятеля Димитрова и подлежит декоммунизации. На сход жителів приехали депутаты "Оппозиционного блока". Пообещали, что опротестуют решение в судебном порядке».

«Україна» не забула про Гумштаб Ахметова.

03 червня, п’ятниця

ICTV подає в ефір неконкретний недоцільний коментар Остапа Семерака: «Кожен українець повинен мати можливість в онлайн-режимі відстежувати рівень забруднення середовища, заявив міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак під час візиту до Запоріжжя. Місто металургів зацікавило урядовця не тільки екологічними ризиками, концентрацією тут промпідприємств-забруднювачів, а й програмою моніторингу та модернізації виробництва місцевого металургійного комбінату "Запоріжсталь"». Ідентичний матеріал вийшов і в ефірі «України», яка на додачу ще й коментар «ахметівської» «Запоріжсталі» додала.

«Інтер» продовжує дискредитувати партію «Відродження»: «Закон о снижении акцизов на подержанные авто уже требуют отменить. Нардеп от группы "Відродження" Дмитрий Святаш зарегистрировал в Раде соответствующий проект постановления. Это означает, что принятому закону о снижении акцизов не смогут дать ход, пока не проработают вариант Святоша. И еще одна деталь: депутат Святаш – основатель корпорации "Автоинвестстрой". И хотя он публично заявлял, что из состава учредителей компании вышел, его имя по-прежнему связывают с автобизнесом». Пояснення обвинуваченого нардепа в ефірі немає.

Не припиняють «Подробности» і піарити «Опоблок»: «"Оппозиционный блок" возмущен заявлением Андрея Парубия о том, что мнение людей на Востоке Украины в контексте декоммунизации можно не учитывать. Об этом спикер сказал накануне с трибуны Верховной Рады. Вот послушайте его речь».

Далі ми бачимо пряму мову Парубія: «Мільйонами клали українців на сході України, з Кремля ті ж московські окупанти, мільйонами знищували наших дідів на тих територіях, на які заселяли переселенців з різних куточків іншої держави. І сьогодні ви апелюєте нам до місцевого населення, і сьогодні ви апелюєте нам до думки людей, які там живуть? Мільйонами знищили українців у період 1930-х років Голодомором».

Лідери «Опоблоку» вчепилися в ці слова спікера парламенту і звинуватили його у свідомій дискримінації:

Юрий Бойко, глава фракции «Оппозиционный блок»: «…Учитывая состав сегодняшнего президиума парламента и представительство в правительстве, мы видим, что идет сознательная дискриминация именно части Украины, которая находится на Восток от Киева».

Александр Вилкул, народный депутат, «Оппозиционный блок»: «Мы требуем от Генеральной прокуратуры Украины провести объективное расследование, являються ли эти слова Парубия прямым призывом к нагнетанию межнационального конфликта».

Потім ми бачимо коментар Парубія, що його не так зрозуміли, однак він губиться перед ще одними критичними коментарями. Цього разу – від політкоментаторів, близьких до «Опоблоку», які паралельно намагалися дискредитувати всю чинну владу:

Руслан Бортник, политолог: «Цією заявою, я думаю, голова Верховної Ради порушив свою присягу як народного депутата, адже він фактично на своїх словах дискримінував частину громадян України за територіальною ознакою. Така заява буде розпалювати пристрасті в суспільстві, вона створює нову лінію розколу, вона створює дестабілізаційні певні мотиви, що сьогодні не потрібно Україні, безумовно. Якби таку заяву зробив спікер парламенту десь у Франції, Англії, він би миттєво втратив свою посаду, можливо, й мандат. І перейшов би в категорію політичних маргіналів, а не провідних політиків».

Кость Бондаренко, политолог: «…Это чистой воды фактически провоцирование таких сепаратистських тенденций. Целый ряд граждан Украины почувствовали себя ущемленными, что раз они живут на востоке, раз они являются не коренными украинцами с деда-прадеда, а например, украинцами с 1,2,3 поколения, то у них нет тех прав которыми обладают остальные гра ждане Украины. Это удар по рейтингам и имиджу власти. Это не приведет к становлению мира в стране и стабильности».

«Україна» продовжує піарити Олега Ляшка і його партію: «Семь кандидатов на довыборы в парламент, которые состоятся в июле, выдвинула Радикальная партия. По одному на каждый округ. Среди них – депутаты местных советов, предприниматели, военные. Есть и претендент с фамилией Ляшко, однако лидер утверждает – они не родственники. Промежуточные выборы в Верховную Раду состоятся через полтора месяца».

Не забуває канал і про Гумштаб Ахметова.

04 червня, субота

5 канал продовжує піарити гаранта під час зустрічі представників країн-членів Міжнародного валютного фонду та Світового банку в Києві. Заява гаранта не мала жодної конкретики:

Петро ПОРОШЕНКО, Президент України: «Наш пріоритет – це боротьба з корупцією. Упродовж останніх дев'яти місяців ми створили спеціальне політично незалежне антикорупційне бюро. З нашими партнерами з США і ЄС ми впроваджуємо кращій досвід і найкращу практику боротьби з корупцією. Ми створили кілька органів, включаючи антикорупційне бюро. В макроекономічному плані завдання влади – завершити рік зі зростанням ВВП на рівні 1,1% і перейти у 2017 році до однозначних показників інфляції на рівні близько 8%».

Те саме ми бачимо на ICTV, «Інтері», «1+1» та «Україні».

«Подробности» не припиняють піарити «Опоблок»: «Ускорить следствие по одеським событиям 2 мая в очередной раз призывают украинские оппозиционеры. Они приветствуют факт обсуждения этого вопроса уже на международном уровне. И надеются, что это активизирует расследование».

«Україна» традиційно розповіла про благодійність Ахметова: «Братьев и сестру немедленно перевезли в Центр социальной поддержки детей и семей "Хорошо дома", созданном при поддержке Фонда Рината Ахметова».

ВИСНОВКИ: Невміння проаналізувати двогодинну прес-конференцію Порошенка, трагедію і ситуацію навколо сміття і його переробки в Україні, відсутність активного зацікавлення «чорною» бухгалтерією Партії регіонів вкотре продемонстрували нездатність новинних служб українських телеканалів до критичного мислення та аналізу. Глядачі так і не зрозуміли цінності «чорної» бухгалтерії, реального аналізу проблеми навколо Грибовицького сміттєзвалища і просто прослухали головні тези виступу Порошенка замість того, щоб зрозуміти, що вони означають, чого він не сказав, і чого нам чекати далі.

Загалом впродовж тижня ми нарахували аж 64 матеріали з ознаками замовності. Найбільше традиційно на «Інтері» (21), далі – «Україна» (17), ICTV (10), 5 канал (6), «1+1» (4), «112 Україна», СТБ та «UA: Перший» видали в ефір по два підозрілі сюжети.

У моніторингу аналізувалися такі випуски новин: «Подробности» («Інтер», випуски о 20:00), ТСН («1+1», випуски о 19:30), «Новости» («112 Україна», випуски о 19:00), «Час новин» (5 канал, випуски о 19:00), «Новини» («UA: Перший», випуски о 21:00), «Факти» (ICTV, випуски о 18:45), «События» («Україна», випуски о 19:00), «Вікна» (СТБ, випуски о 22:00).

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2547
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду