Високопосадовий піар. Моніторинг теленовин за 16–21 травня 2016 року

Високопосадовий піар. Моніторинг теленовин за 16–21 травня 2016 року

29 Травня 2016
2490

Високопосадовий піар. Моніторинг теленовин за 16–21 травня 2016 року

2490
Моніторинг порушень стандартів інформаційної журналістики в новинах «Інтера», «1+1», СТБ, ICTV, «України», «UA: Першого», 5-го каналу впродовж 16–21 травня 2016 року. Президент Порошенко та прем’єр Гройсман не сходять з екранів телеканалів. Журналісти жодного разу не зробили матеріалу, щоби перевірити їхні обіцянки на реалістичність і популізм.
Високопосадовий піар. Моніторинг теленовин за 16–21 травня 2016 року
Високопосадовий піар. Моніторинг теленовин за 16–21 травня 2016 року

16 травня, понеділок

Президент України закликає країни «Великої сімки» продовжити міжнародні санкції проти Росії. Українські телеканали подали не лише інформацію, але й не втрималися від «паркету» про Порошенка. «1+1» загальними словами передав повідомлення з сайту глави держави: «Президент поінформував дипломатів про невиконання Росією Мінських угод», «Президент наполягає на можливості запровадження збройної поліційної місії ОБСЄ на території, де зараз точаться бойові дії, і закликав країни "Великої сімки" підтримати цю українську ініціативу».

В цьому ж ключі розповідав про заяву Порошенка і 5 канал: «Президент наголосив, що санкції є активним інструментом і мотивуючим фактором, який спонукатиме Росію виконувати зобов'язання, які вона на себе взяла. Порошенко вкотре зауважив, що можливо запровадити збройну поліцейську місію ОБСЄ на Донбасі».

«Паркетний» відтінок повідомленням надали також «UA: Перший», СТБ та ICTV, «Інтер» та «Україна».

Остання не забула додати в таку новину і піар Олега Ляшка: «Не отменять санкции против России и поддержать Украину экономически попросил американскую делегацию лидер Радикальной партии Олег Ляшко на сегодняшней встрече. Того же политик ждет и от Европы».

ICTV стелив і прем’єрський «паркет»: «Прем'єр-міністр Володимир Гройсман визнає, що в Україні багато проблем через бюрократію. Насамперед це стосується імпорту. Часто чиновники створюють штучні проблеми для бізнесменів, а в результаті ціна товарів зростає і страждає споживач. Зокрема така ситуація з ліками. Глава Кабміну пообіцяв створити нову систему, яка має подолати бюрократичні перепони і навести лад в усіх сферах державного управління. Також Гройсман відзначив важливість перемоги нашої Джамали».

Те саме робив «Інтер»: «Незмінним пріоритетом для уряду є орієнтир на внутрішню реформу, — запевняв прем’єр, — на взаємодію з МВФ, на виконання завдань, які передбачені угодою про асоціацію. Ми маємо дуже багато сьогодні викликів абсолютно у всіх сферах, де корупцією вражене і державне управління, і, в тому числі, багато сфер життя, які стримують, уповільнюють економічне зростання».

Ідентичний коментар вийшов на «Україні».

Третім облюбованим пресою політиком цього дня став мер столиці Віталій Кличко.

«ТСН» «1+1» акцентувала увагу тисяч глядачів на новині про те, що столичний голова «допомагав закопувати ямки» працівникам посольства Ізраїлю, коли ті садили 16 ялинок.

«UA: Перший», як і інші канали, розповів про те, що п’ять українських мерів готові прийняти «Євробачення-2017» у своїх містах. З міських голів Києва, Херсона, Одеси, Львова та Дніпропетровська канал чомусь дав коментар виключно Віталія Кличка: «Зараз багато спекуляцій, яке місто підходить, яке не підходить. Хочу ще раз зробити акценти. По розвитку інфраструктури, по сучасним готелям, по аеропортам, які знаходяться, Київ не має конкурентів».

«Україна» не забуває розповідати про Гумштаб Ахметова.

17 травня, вівторок

Володимир Гройсман продовжує бути в центрі уваги центральних телеканалів.

«1+1» розповів про те, як «Володимиру Гройсману під час візиту до Одеси довелося мирити керівника фіскальної служби Романа Насірова і очільницю Одеської митниці Юлію Марушевську» і дуже вдало показав політику Гройсмана на прикладі його діалогу з Саакашвілі:

«Михеїл Саакашвілі, керівник Одеської облдержадміністрації: Когда я был президентом, такие люди, как он, сидели в тюрьме. И рано или поздно, вам решать — я бы его посадил давно. И вам придется все равно его посадить.

Володимир Гройсман, прем'єр-міністр України: Что было вчера, меня мало интересует. Меня интересует, что сегодня, что будет завтра. Осталось два месяца и одна неделя для наведения порядка на всей территории Украины, и тогда только я буду оценивать действия руководителя ДФС».

Те саме зробив і «112».

ICTV керівника уряду пропіарив: «Прем'єр-міністр Володимир Гройсман обіцяє, що іноземні ліки стануть дешевшими, а вітчизняне фармвиробництво будуть розвивати. Про це він заявив під час відкриття лабораторно-виробничого комплексу "Інтерхім" На Одещині».

В радянських традиціях «Факти» додали й загальні фрази з зустрічі чиновників: «А очільник Одещини Михеїл Саакашвілі передав Прем'єру одеський пакет реформ із 30 законопроектів, створений для захисту малого та середнього бізнесу. Гройсман запевнив, що це основна мета Кабміну. Також він велику увагу приділяє стану доріг».

Засвітився на екранах і Петро Порошенко. Цього дня в Адміністрації Президента відкривали виставку — 16 світлин давніх скіфських прикрас, за оригінали прикрас і їх повернення додому бореться Україна. Адже ці цінності три роки тому вивезли з Криму на виставку до Голландії. За той час Росії окупувала Крим, і Голландія вирішує, кому ж їх повернути.

Коментар гаранта на «1+1» не має суспільної ваги: «Сьогодні ми з Рефатом і з командою зустрічаємося тут для того, щоб відкрити цю виставку і нагадати всім, що назва "Золото нації. Наближення" є також не випадковою. І всіх вітаю в Адміністрації і ласкаво просимо для просмотру виставки».

Те саме відбулось і на 5-му каналі:

«Петро Порошенко, Президент України: Не випадково, що саме сьогодні відкривається ця виставка. На фіналі "Євробачення", я думаю, що не спала країна, ми бачили, які емоції перемоги об’єднали всю країну: і схід, і захід, і південь, і північ».

І на каналі «Україна»: «Фантастичні витвори мистецтва, — каже гарант. — Тут змінюється і дух на сучасний, на модерний, на те, що реформує і змінює країну. І звичайно, що не випадково, що саме сьогодні відкривається ця виставка».

Ще далі пішов СТБ, подавши в ефір і паркет, і коментар Бориса Ложкіна: «На відкриття виставки завітали Президент України Петро Порошенко, голова його Адміністрації Борис Ложкін та народний депутат і голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров», «Це шлях до повернення не тільки того золота, я впевнений, що прийде час і Крим повернеться додому до України і ця виставка це теж такий маленький крок у тому непростому шляху», — сказав голова АП.

Нейтрально новину подав «UA: Перший».

«ТСН» піарить вимогу «Народного фронту» негайно проголосувати за законопроект про спецконфіскацію: «Якщо кортить поговорити про те, звідки взяти гроші, нагадаю про півтора мільярди доларів, які лежать на арештованих рахунках Януковича та його банди. Наша пропозиція: ухвалити негайно законопроект про спецконфіскацію і направити ці гроші в державний бюджет і виділити їх на підвищення обороноздатності країни», — вимагав голова фракції «Народного фронту» Максим Бурбак.

«Інтер» піарить «Опоблок»: «Ускорить решение о люстрационном законе требуют от Конституционного суда в "Оппозиционном блоке". Там уверены: этот закон нарушает права и свободу украинцев. Депутат-оппозиционер Михаил Папиев отметил: документ уже дважды раскритиковали в Венецианской комиссии. По мнению нардепа, законом об очищении власти пытаются подменить другой — о борьбе с коррупцией. А исходя из 61-й и 62-й статей Конституции, человек не может быть дважды наказан по одному обвинению и быть осужденным без доказательств».

Ще один піар екс-регіоналів з’явився в сюжеті про Раду. Тут недоречно вийшов коментар голови «Опоблоку» Юрія Бойка: «Ми будемо виступати про створення тимчасової слідчої комісії щодо тарифів. Тому що те, що зараз наше населення повертають від цивілізації до кам'яного віку, — це вже реалії. Так як підвищення тарифів на такому рівні створять умови, що люди просто не зможуть користуватися газом. Черговий крок — це йдіть на поля, відстрілюйте ховрахів, шийте собі одяг і повертайтеся до кам'яного віку, щити, куди веде сьогоднішня влада».

«1+1» тим часом піарить МАУ: «Донор печінки — мама. Удвох з Андрієм вони летять до бельгійської клініки, яка візьметься за пересадку. Переліт в обидва боки їм подарувала компанія "Міжнародні авіалінії України"».

А ICTV — Леоніда Кучму: «Юні музиканти також підкорюють публіку різних міст і навіть країн. Софія та Семен Жернових грають на гітарі та скрипці і стають призерами всіх музичних конкурсів. Вони легко перемагають навіть досвідчених музикантів. Такого рівня дітлахам вдалося досягти завдяки підтримці президентського фонду Леоніда Кучми "Україна"».

«Україна» традиційно хвалила Гумштаб Ахметова. Цього дня — двома матеріалами.

В ефірі «ТСН» вийшов дивний сюжет із відтінком конспірології про те, що злочинці позначають квартири киян «дивними» написами. При цьому єдиною «доказовою» базою кореспондента була «киянка Людмила»: «Жінка каже: коли повернулася з відпочинку, на ці символи спочатку не зважали. Розшифрувати символи жінці допомогли знайомі».

Цих знайомих «детективів» «1+1» не показав. Хоча потім, після того, як «киянка Людмила» нібито розшифровує позначки, журналіст каже: «І справді, цю квартиру обкрадали місяць тому. Злодії винесли прикраси, гроші та комп'ютерну техніку».

Єдиним наскрізним експертом у темі залишається ця Людмила: «Це все працює одна група, яка точно знає, яка квартира і коли була обкрадена, на жаль»; «До мене звернувся житель Печерського району. Написав, що він проживає на Нижньому Печерську і він знайшов біля своєї квартири такі позначки».

Цього «жителя» журналісти теж не розшукали. Але добре, що хоч дали коментар прес-секретаря Київської поліції Оксани Блищик, яка підтверджує, що умовні позначки у злочинців існують, однак ні слова не каже ані про статистику, ані про доведені факти таких позначок, ані про активізацію крадіжок у столиці.

18 травня, середа

Річниця депортації кримських татар.

«1+1» присвятив цій події з десяток сюжетів: емоційні історії з оповідями очевидців та історичними фактами, опис нинішньої ситуації в Криму й навіть особиста історія депортації родини Джамали. Картинка вийшла повною, однак не обійшлася без спічу Президента: «У Москви не вийде, аби кримські татари замовкли назавжди і зникли. Про це говорив сьогодні Петро Порошенко під час вечора-реквієму». Інші канали випустили в середньому по три матеріали про депортацію кримських татар, які давали достатню картину для розуміння трагедії.

Найбільше «паркету» гаранта вийшло в ефірі «Фактів» ICTV: «Президент Петро Порошенко зазначає, що Україна та світ не повинні допустити повторення трагедії. Насильне виселення цілого народу за рішенням Кремля — це був справжній геноцид. Про це глава держави заявив перед початком концерту-реквієму пам'яті жертв депортації в Національній опері. Він нагадав: 72 років тому кримські татари залишилися у своїй біді наодинці з безжальним тираном, а нині онуки Сталіна знову реанімують політику геноциду…». Втім,подібний коментар побачили і глядачі «України».

«Інтер» критикує нардепа Андрія Іванчука: «Манипуляции с декларацией о доходах. Депутат от фракции "Народный фронт" Андрей Иванчук указал в декларации за 2015 год автомобиль Toyota Sequoia. Как оказалась, эту машину он приобрел и поставил на учет еще в 2013 году. Это подтверждают данные публичной базы МВД. При этом, в декларациях за 2013 и 2014 годы, нардеп предпочел ее не указывать. "Подробности" готовят расследование обвинений в адрес депутата о его причастности к коррупционным схемам на госпредприятиях». Однак відповіді Іванчука на обвинувачення немає.

5 канал пропіарив Степана Полторака: «Кримські татари, які нині захищають Україну в лавах Збройних сил, отримали нагороди. В Міністерстві оборони Степан Полторак особисто подякував бійцям за мужність і героїзм. Говорив, що ціною прагнення вояків будувати гідне майбутнє в демократичній, незалежній та європейській державі».

А «Факти» — Сергія Таруту в сюжеті про концерт «Океану Ельзи» в Маріуполі: «Когда музы говорят, то оружие замолкает, — сказав політик. — Мариуполь — это часть Украины. Мариуполь — это украинский город. Все символы и знаковые для молодежи личности, они приезжают сюда».

Не забуває «Інтер» про «Опоблок» та закон про люстрацію: «Дать честную и правовую оценку закону о люстрации призывают Конституционный суд депутаты-оппозиционеры. Почти полсотни нардепов еще в феврале прошлого года передали в суд представление с просьбой признать неконституционными отдельные нормы закона, которые ограничивают права граждан. Суд должен был вынести решение в течение трех месяцев. Но до сих пор молчит. Депутат Юрий Мирошниченко также напомнил, что украинские, международные эксперты, а также Венецианская комиссия неоднократно высказывались о сомнительности некоторых норм закона "Об очищении власти"».

Другий матеріал «Подробностей» теж присвячений екс-регіоналам: «Медиаэксперты и депутаты от "Оппозиционного блока" требуют отменить результаты голосования по законопроекту о телерадиовещании. Его приняли вчера с нарушением всех регламентных норм». Далі ми бачимо коментар нардепа від «Опоблоку» Юрія Марокко: «229 голосов набрали путем нажимания кнопок, играя на пианино. Требуем, чтоб спикер не подписывал принятый законопроект». Депутат звинуватив розробників законопроекту й депутатів у підіграванні російським телеканалам, мовляв, після прийняття цього закону глядач піде з українських телеканалів. Нагадаю, що відтепер, згідно з законом, в українському ефірі має бути не менше 70 % європейських програм, до яких входить продукція й України, а також продукції США та Канади. Російського продукту (разом із продуктом інших країн, які не входять про квоти європейського) може бути до 30 %. Далі вже автор сюжету використовує оцінні судження для критики закону: «Законопроект также дискриминирует продукцию производства, например, Индии, Турции, Китая, стран Латинской Америки. Сериалы или фильмы дружественных Грузии и Азербайджана — тоже запрещены» (чому автор вважає, що вони заборонені, не зрозуміло);і зовсім дивно додає, знову ж таки, з власними судженнями: «По мнению экспертов медиарынка, украинские законодатели лоббируют интересы европейских, американских и канадских производителей. Такую информационную политику нельзя назвать дальновидной». «Експертами» канал називає генпродюсера Star Media Влада Ряшина й опозиціонера Юрія Павленка. Коментарів з іншого «табору» і незалежних експертів у матеріалі немає. Натомість «1+1» прийняттю цього закону радів і показував його переваги. Але слів опонентів закону не навів.

«Україна» не забуває про Гумштаб Ахметова і піарить Марину Порошенко: «Возвращение к истокам. Полутораметровая мозаика с изображением Богородицы украсит Золотые ворота. По древним летописям, такая икона была на главном входе в Киев еще в ХII веке. На создание панно ушли тысячи кусочков золотой и цветной смальты и четыре месяца работы». Коментувала цю новину саме перша леді: «Відбувається така подія, яка збагачує нашу культуру. Мені б дуже хотілося, щоб ця Богородиця дійсно була оберегом для всієї України, для всього українського народу».

19 травня, четвер

День вишиванки й засідання уряду. Кабмін визначив пріоритети роботи на 2016 рік. Ось як це описав «ТСН»: «Глава уряду Володимир Гройсман пообіцяв дати бій корупції і провести велику приватизацію. Ці плани вже схвалили європейські радники уряду Іван Мікліош та Лєшик Бальцерович. А прем'єр додав, якщо  зросте економіка, то уряд обов'язково подбає про лікування серцево-судинних захворювань, підтримку спортсменів і сільське господарство. І підвищення зарплат. Про соціальні стандарти теж не забули, сказав Гройсман». Як бачимо, слова прем’єра нагадують спічі його попередників та інших депутатів. Конкретики не сказали ані кореспонденти, ані сам голова уряду: «Якщо ми візьмемо наших європейських партнерів, то ми побачимо, що середня заробітна плата в цих країнах, Польща або Словаччина, дорівнює приблизно тисячі євро, коли в Україні це порядку 150170 євро. Ми розуміємо, що в принципі, маючи колосальний потенціал, Україна може досягнути цих показників і це буде означати, що ми станемо конкурентами, а люди почнуть отримувати можливості для якісного життя».

Аналогічні коментарі Гройсмана вийшли на «112», ICTV та «Інтері». «Подробности» взагалі присвятили голові уряду величезний сюжет, у якому ретранслювали його заяви.

Після кількатижневої перерви «ТСН» знову критикує Михеїла Саакашвілі: «Йому закидають використання приватного літака, що належить одеським бізнесменам, для перельоту на економічний форум у Польщу. Відповідний пост у Facebook написав Дмитро Голубов. Він стверджує: за переліт і обслуговування літака заплатили офшорні компанії, що належать Борису Кауфману і Олександру Грановському. Дмитро Голубов вже не вперше пов'язує Саакашвілі і фінансову допомогу названих бізнесменів. На сьогоднішній закид Генпрокуратура і НАБУ відповіли, що не отримували поки офіційного звернення із проханням розслідувати цей інцидент. А в Одеській ОДА “ТСН” твердять: борт надали поляки — сторона, що запросила губернатора та інших місцевих чиновників. А про те, кому належить судно, кажуть в обладміністрації, не знають». Нагадаю, Дмитро Голуб — близький до Ігоря Коломойського політик.

5 канал Президента не обійшов стороною: «П'ятнадцятьма державними преміями за досягнення в науці та техніки відтепер щороку будуть нагороджувати, себто вручати, ці гранти українським науковцям. Відповідний указ підписав Петро Порошенко. Крім того, для підтримки наукових досліджень нададуть додаткові гранти Президента. Зі слів Порошенка, нині державі потрібні інноваційні підходи для розв'язання актуальних проблем, зокрема в галузі безпеки, економіки та в соціальній сфері». Ідентичний сюжет вийшов на ICTV та «Інтері».

«Факти» вкотре піарять партію «Наш край»: «У політичній партії "Наш край" пропонують парламенту змінити законодавство, і скасувати оплату, перереєстрацію документів, пов'язану із декомунізацією. Відповідний законопроект, поданий ще у березні, затвердив профільний комітет. І тепер його потрібно вносити до порядку денного. Про це сьогодні на брифінгу у Верховній Раді заявив співголова політичної партії "Наш край", народний депутат України Антон Кіссе. Головна мета документа, щоб всі заходи з декомунізації фінансувалися з державного та місцевих бюджетів. А підприємці були звільнені від сплати адміністративного збору за зміну статутних документів у зв'язку зі зміною радянських назв вулиць і населених пунктів».

«Опоблок» також в ефірі «Подробностей» обурюється перейменуванням Дніпропетровська на Дніпро: «Юрий Бойко, глава фракции "Оппозиционный блок": Парламент не відповідає на питання, які дійсно піклуються про “общество”. Суспільство турбують тарифи, турбують ціни, турбує зарплата, робочі місця, а парламент займається цими політичними речами.

Александр Вилкул, народный депутат, "Оппозиционный блок": 90 %, 900 тысяч жителей города Днепропетровск против переименования. Нам сегодня надо объединять страну, нам надо находить точки соприкосновения, нельзя спекулировать на вопросах названия, на вопросах языка, на многих других вопросах, если мы хотим жить в одной стране и объединять нашу страну. Я считаю, допущена огромная ошибка, но этим радикалам — чем хуже, тем лучше».

Звісно, цифри, озвучені Вілкулом, журналісти не перевірили. І збалансованого аналізу щодо перейменування міста не зробили.

Ще один сюжет «Подробностей» теж присвячений екс-регіоналам: «Выполнение Минских соглашений — единственный путь к примирению и ликвидации замороженного конфликта на востоке Украины. Об этом во время международной конференции "Реструктуризация глобального пространства" заявил глава "Оппозиционного блока" Юрий Бойко. По мнению политика, выполнение политической части соглашений поможет вернуть под контроль Киева оккупированные территории и границу с Россией».

Далі «Подробности» знову обурюються щодо закону про зміни в закон про телерадіомовлення: «Законопроект о введении квот на украинских телеканалах подлежит отмене, поскольку принимался с многократными нарушениями регламента, — считают в Inter Media Group. В официальном заявлении высказывается предположение — процедура рассмотрения была нарушена сознательно. Чтобы ограничить конкуренцию на украинском рынке и предоставить преференции другим производителям телепродукции. Введение запретов ограничивает права телезрителей и делает невозможным развитие телевизионной отрасли в Украине — считают в медиагруппе». Звісно, вже який день поспіль журналісти каналу не спромоглися якісно проаналізувати прийнятого законопроекту, показати його переваги, демонстрували лише одну ваду — нібито лобіювання інтересів «європейських, американських і канадських» виробників телепродукту. Не було і коментарів незалежних експертів.

Однак був піар нардепа Сергія Капліна: «Отменить решение правительства Яценюка о реорганизации госфининспекции — требует нардеп Сергей Каплин. Сегодня он подал иск в окружной админсуд Киева. Напомню, в октябре прошлого года Кабмин расформировал госфининспекцию. Это произошло после того, как ее руководитель Николай Гордиенко заявил о хищении семи миллиардов гривен из госбюджета правительством Яценюка».

Тим часом нардеп від «Опоблоку» Наталія Королевська в ефірі «України» обурювалася занадто малим збільшенням соцвиплат: «Не на два доллара повышать социальные стандарты, а принять необходимый минимум, хотя бы на 500 гривен поднять пенсии и заработные платы. Они получили дополнительные доходы в бюджет — 16 миллиардов гривен, это официальные данные. По нашим расчетам, таких инфляционных доходов в бюджет до конца этого года будет еще на 60 миллиардов». Разом із нею обурювався й Олександр Вілкул: «Никому не понятно, зачем менять огромное количество документов и тратить на это огромное количество денег. От этого только, на самом деле, выиграют бандиты и рейдеры, которые наживутся на этой смене документов».

Також «События» запросили до студії нардепа від «Опоблоку» Володимира Гусака, який є членом парламентського комітету з питань транспорту. А політика чомусь питали, та ще й з оцінними судженнями, про податок на пенсії: «Ведущая: Парламент только что отменил налог на пенсии, он взымался с момента объявления АТО. Почему депутаты сжалились над пенсионерами?»

Пролунали і звинувачення в бік Саакашвілі: «Ведущая: Ситуация в Одесском порту вызвала резонанс и активно обсуждается. Вы можете прояснить, что там происходит, какой груз и почему?

Владимир Гусак, народный депутат, фракция партии "Оппозиционный блок": Там взагалі дуже цікава і майже кумедна ситуація. В порту застрягли судна з металобрухтом, при цьому начальник Одеської митниці та одеський губернатор чомусь вирішили вимагати від прем'єр-міністра вплинути на суд. І змусити суд переглянути своє рішення. При тому це робиться для того, щоб комерційні структури змогли вивезти на експорт металобрухт, стратегічну сировину, без якої не можуть працювати українські металурги, а відтак вони втрачають виробництва, а українська держава втрачає сотні мільйонів гривень податків. Ми дуже сподіваємося, що Прем'єр-міністр України не дасть втягнути себе у відповідні одеські розбірки».

Можливості відповісти губернатору не дали.

«Україна» не забула про два сюжети в честь Гумштабу Ахметова.

20 травня, п’ятниця

«ТСН» піарить групу «Відродження», близьку до Ігоря Коломойського, в новині про те, що «у парламенті певні: прогнози щодо розмірів субсидії були занижені, тому терміново закликають змінити цифру в бюджеті». Далі — коментар Віталія Хомутинника, що розхвалює свою групу: «Ми зараз займаємося тим, щоб узагальнити цю проблематику, і виходимо на уряд. Вже зробили листа на прем'єр-міністра найближчим часом ініціювати зміни до державного бюджету, щоб цю проблему вирішити».

«1+1» знову розповідає неконкретні речі про Президента: «Рада національної безпеки і оборони під головуванням Петра Порошенка розглянула Стратегічний оборонний бюлетень. До його підготовки залучили найкращих фахівців військової справи НАТО. Стратегічний оборонний бюлетень — це дорожня карта реформ війська, зауважив президент. Межа, після якої українські збройні сили будуть готові до цілковитого переходу на стандарти НАТО. Результатом оборонної реформи має стати поява ефективних, мобільних і добре оснащених об'єднаних сил оборони».

Натомість «112» набагато чіткіше пояснив появу гаранта в ефірі: «Україна починає реформу оборони для вступу в НАТО — про це на засіданні РНБО заявив Президент Петро Порошенко. За його словами, це необхідні заходи, які наближають до стандарту Альянсу, але ніяк не пришвидшують сам вступ». Ідентичну інформацію надали й «Україна», 5 канал та «UA: Перший».

Незрозумілим в ефірі «Новин» («UA: Перший») є сюжет про міністра агрополітики Тараса Кутового: «Пряма підтримка малих і середніх виробників — один з пріоритетів команди Мінагрополітики, — каже Кутовий. Досі, за його словами, такі фермери залишалися без державної підтримки. Успіх аграрної галузі забезпечить зокрема модернізація виробництва». Сам коментар нардепа теж не має нічого спільного з конкретикою: «Вчора на одному з ефірів мене запитали, коли доярка в Україні буде мати зарплату тисячу євро, як в Європі. Колеги, в Європі доярок давно уже немає. Там все механізовано і автоматизовано. Якщо ми на тому старому возі будемо їхати в ту Європу, то ми нікуди не доїдемо. Модернізація засобів виробництва, нові підходи — і тоді тільки ми будемо мати ті результати і ту модель, яку має сьогодні і Європа, і США».

ICTV не дотримується балансу думок у новині про заяву Ігоря Насалика. Міністр енергетики «поскаржився на блокування виконавчою службою роботи і рахунків "Енергоатому". За його словами, така ситуація небезпечна для України». Однак коментаря самої виконавчої служби немає.

«Інтер» не припиняє обурюватися змінами до закону про телерадіомовлення: «Юрий Мороко, народный депутат, "Оппозиционный блок": Специально поставили в пятницу постанову, зная, что депутатов не будет, в очередной раз прошла манипуляция, я обратил внимание о том, что с этим законопроектом дискриминированы целый ряд европейских стран — Нидерланды, Дания, Бельгия, Швеция, Люксембург. Вот это давление абсолютно необоснованное на телекомпании, на телевидение».

І знову в матеріалі на цю тему немає контраргументів. Зате далі є ще один піар «Опоблоку» і звинувачення чинної влади: «Юрий Бойко, глава фракции "Оппозиционный блок": "В основном парламент занимался политиканством, переименованием городов, какими-то декларациями, но ничего того, что нужно людям, то, что ждут люди — увеличение соцстандартов, увеличение выплат — этого не было. Бюджет получил дополнительные доходы за счет инфляции, тем не менее, не было выполнено основополагающего в позициях по Конституции, что эти доходы должны идти на соцвыплаты».

Не забувають «Подробности» й компанії, частка якої належить Ігорю Коломойському, штрикнути: «Компанию "Укрнафта" подозревают в умышленном формировании задолженности. Также стало известно: ГПУ открыла уголовное производство против председателя наблюдательного совета "Укрнафты" Андрея Коболева. По факту его бездействия при незаконном выведении средств из компании в 2015 году. Об этом сообщает источник в НАК "Нафтогаз Украины". Напомню, компанию "Укранфта" подозревают в умышленном формировании задолженности в размере более 11 миллиардов гривен». Знову ж таки, іншої точки зору та коментарів експертів немає.

Наступний сюжет «Інтера» теж присвячено «Опоблоку»: «Акция у стен Рады (пікет “Азова”. — І.А.) показала, что власть в стране принадлежит радикальным группировкам. Об этом заявляют на сайте Оппозиционного блока. Там говорят — митингующих поддерживают нардепы из "Народного фронта" и МВД. По мнению оппозиционеров, митингующие делают все возможное для срыва выполнения Минских соглашений. В партии потребовали от властей — расследовать сегодняшнюю милитаристскую акцию и дать правовую оценку всем прозвучавшим угрозам и призывам к насилию».

Ця заява стала приводом для критики сайту «Миротворець», який пов’язують із депутатом від «Народного фронту» Антоном Геращенко. Сайт опублікував новий список журналістів. У зв’язку з цим політкоментатори, близькі до «Опоблоку», беруться критикувати «Народний фронт»: «Кость Бондаренко, политолог: В "Народном фронте" понимают, что в стране существует потенциал, электоральный потенциал, которые считают, что необходимо продолжать войну, необходимо продолжать радикальные действия, которые поддерживают радикальные действия и, соответственно, своими подобными акциями, те, которые сегодня демонстрирует Билецкий, те, которые демонстрирует Геращенко, те, которые демонстрируют другие представители "Народного фронта", пытаются заручиться поддержкой именно вот этих непримиримых...

Виталий Бала, политолог: … "Народний фронт", насправді, це збір на пляжі, давайте будемо відвертими, то, швидше за все, вони займаються тим, щоб знайти свою подальшу нішу, свою подальшу перспективу політичну в країні, а не думаючи про Народний фронт.

Андрей Золотарев, политолог: Для рейтинга "Народного фронта" — это, что называется, мертвому припарки. […] Учитывая крайне низкие рейтинги этой политической силы, то есть делая ставку на обострение — пытаются напомнить о себе».

І так, плавно від «Азова» до «Миротворця», від «Миротворця» до «Народного фронту», «Інтер» доходить до критики самої партії Яценюка: «Роман Греба, замминистра образования и науки, которого называют "правой рукой" Яценюка — может получить кресло в Центризбиркоме. Кандидатом в члены ЦИК его выдвигает тот же "Народный фронт". Об этом написал на своей странице в Фейсбук президент украинского отделения организации по борьбе с коррупцией Transparency International Алексей Хмара. Он напомнил — Греба был фигурантом нескольких громких скандалов, среди них злоупотребления при избрании конкурсной комиссии Нацагентства по вопросам предупреждения коррупции. Тогда квоту от общественных организаций заполнили людьми, подконтрольными Кабмину. А теперь — Яценюк предлагает Гребе организовывать национальные выборы. "Это дно" — резюмирует Хмара». Вкотре нагадуємо колегам, що такі гучні заяви не варто подавати без позиції протилежної сторони, в конкретному випадку — «Народного фронту», самого Романа Греби і незалежних експертів, які можуть оцінити шанси Греби пройти в ЦВК.

Тим часом «прописаний» на «Інтері» опозиціонер Юрій Бойко спільно з селянами обурюється цінами на газ: «Двадцять мільярдів кубів газу видобуває країна. З них 16 млрд видобуває держава. Це газ, який належить всім за Конституцією вам, в Києві. На сході, на заході, всім людям країни. Собівартість цього газу — 700 гривень 1000 кубів. Рішення продавати по 7000, в десять разів від собівартості — це антинародна, грабіжницький рішення». Йому традиційно в ефірі цього каналу ніхто не опонує: ані обвинувачена ним влада, ані незалежні експерти.

«Україна» традиційно розповідає про Гумштаб Ахметова.

21 травня, субота

Порошенко знову під прицілами телекамер. Цього разу він поговорив по телефону з Олландом і Меркель: «Президент України звернувся до колег із проханням пришвидшити розгортання на Донбасі озброєної поліцейської місії. Лідери трьох країн скоординували позиції з приводу подовження санкцій проти Росії, напередодні саміту "G7" у Японії. Окрім того, Порошенко закликав Францію та Німеччину пришвидшити процес надання українцям безвізового режиму», — «паркетно» розповів «1+1». Адже ця новина ще не має жодних результатів, окрім звернення гаранта. Те саме ми побачили і на «112», 5-му каналі, Найконкретнішу інформацію подали «Факти».

З’явився гарант і на святкуванні Дня Європи в Україні: «Порошенко наголошує: Європа має стати для України не святом а повсякденністю» («1+1»).«112» теж засвітив Президента на святі, а разом із ним — Віталія Кличка: «Очільник Києва, Віталій Кличко, запевнив: починати шлях до Європи варто з себе». Покрасувався Порошенко і в ефірі 5-го каналу та на «Інтері» й «Україні», а Кличко — на «UA: Першому» та «Інтері».

«112» також подав в ефір неконкретну інформацію від міністра оборони, жодних підтверджень якої не навів: «Росія посилює свої угруповання на кордоні з Україною. Про це заявив міністр оборони України Степан Полторак і наголосив на потребі покращити забезпечення українських військ і заявив, що Федерація не відмовилася від бажання захопити Україну». Ідентичну інформацію ми бачимо на 5-му каналі, «Україні» та ICTV.

«Україна» не забуває про Гумштаб Ахметова.

ВИСНОВКИ

Чи то звичка спрацювала, чи інші причини, однак центральні канали просто ретранслюють заяви високопосадовців, не аналізуючи їх та не коментуючи вустами незалежних експертів. Приміром, у сюжеті про скіфські прикраси наголосили на тому, що це виставка в АП, однак не розповіли, чому вони такі цінні для України, яка їхня мистецька й матеріальна вартість. Сюди ж відносяться й матеріали, в яких Порошенко, до прикладу, з кимось поговорив або Гройсман щось туманно пообіцяв. В такому разі завдання журналістів — дізнатися результати розмови чи проаналізувати можливу реалізацію обіцянок і домогтися від посадової особи конкретнішої інформації. Загалом протягом тижня ми нарахували 53 матеріали з ознаками замовності. 18 із них — на «Інтері», 14 — на «Україні», ще шість — на ICTV та «1+1», чотири — на 5-му каналі, два — на СТБ та «UA: Першому» й один на каналі «112».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Фото: politrada.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2490
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду