Моніторинг: Опозиційність «Інтера» та «України» і продовження війни олігархів

Моніторинг: Опозиційність «Інтера» та «України» і продовження війни олігархів

17 Грудня 2014
2730

Моніторинг: Опозиційність «Інтера» та «України» і продовження війни олігархів

2730
Узагальнений моніторинг щоденних та підсумкових тижневих випусків новин каналів «Інтер», «1+1», СТБ, ICTV, «Україна», 5-й та Перший національний за 1-7 грудня.
Моніторинг: Опозиційність «Інтера» та «України» і продовження війни олігархів
Моніторинг: Опозиційність «Інтера» та «України» і продовження війни олігархів

Щоденні випуски новин за 1-6 грудня (детальний моніторинг)

«Опозиційний блок», не зумівши вплинути на формування Кабінету Міністрів, активно випускає пару в новинах «Інтера». Особливий акцент зроблено на призначення іноземців на міністерські посади. Це стало приводом аж для трьох обурених синхронів представників цієї політичної сили. Для критики Уряду й далі експлуатується одна з ключових тем минулих тижнів – скасування соцвиплат на Донбасі. Не менш активно «Опозиційний блок» висловлював своє обурення через те, що їхні побажання щодо керівних посад у парламентських комітетах не були виконані в повному обсязі. Звинувачення в узурпації влади були присутні на «Інтері» протягом всього тижня. Канал Фірташа та Льовочкіна не намагається збалансувати ці коментарі позиціями інших сторін.

За такою ж схемою до критики влади долучається Україна. До студії запрошують по два поспіль представники «Опозиційного блоку» - Шуфрич і Єрмолаєв, – які не втрачають нагоди ще й розрекламувати свою політичну силу. Нестора Шуфрича запрошували до студії два дні поспіль. У нступні дні гостями ефіру були ще один депутат від «Опозиційного блоку» Вадим Рабинович та Олександр Вілкул. Представники парламентської більшості у ефірі «України» - рідкість. Чого не скажеш про дослівно щоденне вихваляння доброчинності власника телеканалу Ріната Ахметова. Нещадно критикують владу «События» й в іншому матеріалі – про політику в галузі газовидобутку. Відповіді «Нафтогазу» чи профільного міністерства на критику немає.

«Інтер» намагається вносити розбрат в команди президента та прем’єр-міністра. Суперечності між союзниками висвітлюються без збалансування позицій обох сторін. Також, звучить критика «Самопомочі» з боку експертів, близьких до «Опозиційного блоку». Партії Андрія Садового не надали можливості відповісти.«Інтер» присвятив цілий матеріал піару банку «Надра», який належить співвласникові каналу Дмитру Фірташу.

Війна між Фірташем і Коломойським розгорілася з новою силою. У «Подробностях» активно взялися за дискредитацію «ПриватБанку». Подібних матеріалів у новинах «Інтера» було чимало півроку тому, потім на період передвиборної боротьби солдати олігархічної війни переключились на чорний піар проти політичних проектів опонента, і ось вони знову цілять у бізнес. Аналогічний сюжет з’явився у новинах СТБ. Протягом тижня на «Інтері» двічі з’являлися сюжети про ринок авіаперевезень. У одному з них (3 грудня) Коломойського відкрито називають злочинцем. Інший удар по Коломойському – звинувачення у масовому звільненні співробітників одного з його підприємств. Можливості відповісти на звинувачення ні Коломойському, ні представникам його бізнесу в ефірі «Подбробностей» не надають.

У суботу, 6 грудня, ТСН уперше за тиждень відкрито нападають на «Опозиційний блок», обираючи за мішень особистого ворога команди Коломойського – Олександра Вілкула. Йдеться про корупційний скандал у Криворізького економічного інституту, фігурантами якого називають родину Вілкулів. «Інтер» подає цю саму подію з іншого боку, називаючи конфлікт спробою рейдерського захоплення. Близький до «Опозиційного блоку» політкоментатор Костянтин Бондаренко відкритим текстом говорить про те, що за цим стоїть керівництво Дніпропетровської області. Аналогічний коментар Бондаренка використаний і в новині каналу «Україна». І «1+1», і «Україна», й «Інтер» не дотримались балансу у висвітленні ситуації в Кривому Розі.

ТСН «1+1» знову б’є по Олегові Ляшку та рекламує наближений до Коломойського бізнес. У новинах телеканалу вийшов сюжет про нібито обдурених Ляшком представників «Радикальної партії» на виборах. Позиції самого Ляшка в сюжеті традиційно немає. ТСН двічі за тиждень без належного маркування рекламує туристичний комплекс «Буковель». Також двічі з’являлася корпоративна джинса «ПриватБанку», який не припиняє боротися проти рішення держави перевести рахунки державних установ до «Ощадбанку». Без балансу «1+1» висвітлює масові акції на Хрещатику: народний депутат Борислав Береза звинувачує в їхній організації Віктора Медведчука, якому, звісно ж, не дають змоги прокоментувати цей закид.

Ахметовська ДТЕК виявляється стороною конфлікту в матеріалі ICTV про вимкнення електрики з метою економії. Такі самі абстрактні звинувачення на адресу абстрактної влади з боку ДТЕК чуємо й на Першому національному. Водночас жоден із каналів не зазначив, хто саме відповідальний за прорахунок із запасами вугілля на електростанціях, і не надав представникам держави змоги відповісти на звинувачення.

Леонід Кучма з заявою про мінські домовленості з’явився в цей день у новинах більшості телеканалів, однак лише канали його зятя – ICTV та СТБ – приділили екс-президентові особливу увагу. СТБ зробив цілий сюжет навколо його прогнозу, що в Мінську може відбутись наступний раунд переговорів. А ICTV, крім цього, розкручує ще й заяву Пінчукового тестя про аграрний ринок та земельну реформу.

З нагоди наближення дня Збройних сил України та Дня волонтера до новин повертається порошенківський "паркет". Загалом центральні телеканали 5 грудня видали в ефір десять урочистих і не завжди змістовних коментарів Петра Порошенка. Чимало схожого пафосу та офіційних заяв також з’явилося в ефірі 6 грудня.

Загалом протягом тижня в новинах вийшло 44 замовних матеріали. Це порівняно небагато, однак основні лінії прихованої реклами зберігаються: піар «Опозиційного блоку» на «Україні» та «Інтері», виступи проти Коломойського, до яких долучаються телеканали Пінчука, та корпоративна джинса.

 

Підсумкові тижневики за 7 грудня (детальний моніторинг)

Орієнтація «Інтера» та «України» на опозиційність до влади помітна, також, і в підсумкових тижневиках. Редакції цих каналів обирають найболючіші провали нинішньої влади і подають їх під потрібним соусом.

Підсумковий випуск на каналі «Україна» вкотре відзначився масованою атакою корпоративної реклами. На початку в ефірі — сюжет про енергетичні проблеми, в якому ДТЕК, компанія Ріната Ахметова, представлена виключно з позитивного боку. На додачу в сюжеті вміщено синхрон гендиректора компанії Максима Тімченка. Вкотре редакція наживається на темі війни. Наприкінці ефіру вийшов сюжет про теперішнє життя дітей на сході. Після подачі інформації про складнощі перебування малечі в Артемівському дитбудинку журналістка почала вихваляти гуманітарний фонд власника каналу Ріната Ахметова.

«Подробности недели» продовжують відпрацьовувати замовлення перед Радикальною партією Олега Ляшка, запрошуючи з будь-якого приводу представників цієї політсили у студію для обговорення певних тем. Утім, якщо в передвиборчий період у прямому ефірі «світився» переважно перший номер партії — Олег Ляшко, то після виборів на розмову приходили й інші члени.

Як і ICTV, «Інтер» цього разу відзначився «паркетним» матеріалом, який має ознаки замовності. Об’єктом замовлення стало «Міністерство правди». Ведучий у начитці розповів про те, що Юрій Стець побував у зоні АТО, про обіцянку ввімкнути українські канали на окупованих територіях. «Україна» теж підготувала окремий сюжет про Міністерство інформаційної політики, в якому формально дотримано баланс думок. Однак коментар Юрія Стеця стосується більше «жовтої» теми — його кумівства з Петром Порошенком. А от відповіді на критику щодо роботи самого нового «відомства» немає.

Із ознаками замовності «Інтер» висвітлив розподіл комітетів у Верховній Раді. У начитці Дмитро Онопченко розповів, що опозиція не отримала жодного портфелю. З цього приводу ведучий поговорив із представником «Опозиційного блоку» та співвласником каналу Сергієм Льовочкіним. У підсумковому тижневику «Інтер» знову згадав тему ринку авіаперевезень, яка вкотре стала приводом для атаки на дніпропетровського олігарха Ігоря Коломойського.

На ICTV показали  «польовий паркет» про поїздку Порошенка в Чугуїв Харківської області. Зі слів кореспондента, до Дня Збройних сил України Президент подарував більше ста одиниць техніки. Хоча очевидно, що Петро Порошенко не за власні гроші купував техніку. Інша новина стосувалася зустрічі бійців АТО з президентом. Загалом на два міні-сюжети припадає чотири синхрони Президента, з яких лише один має інформаційну вагу.

Цікаво проаналізувати, як висвітлив «ТСН. Тиждень» створення нового Кабміну. В сюжеті журналіст зазначає, що уряд-камікадзе перетворився на уряд технократів. Хоча автор матеріалу каже це з посиланням на нового члена Кабміну, таке твердження є недостовірним. Адже технократів у новому уряді навіть не більше половини. У цьому ж сюжеті журналіст вдається до мови ворожнечі. Кореспондент зазначив, що на засіданні урядовці домовилися спілкуватися «мовою ворога», тобто російською. Таким чином, журналіст намалював поділ між «свій» та «чужий» за мовною ознакою. В іншому сюжеті Сергій Швець ділить депутатів на «хороших» і «поганих» за політичною ознакою. Репортер критикує «Опозиційний блок» за «прісну» критику влади, мовляв, ці депутати нічого не роблять. Доказ від кореспондента — опозиціонери взагалі не пропонували своїх кандидатів в уряд. Згідно з чинною Конституцією України, пропозиції міністрів вносить лише коаліція депутатських фракцій. А «Опозиційний блок» до неї входить. Окрім цього, вкотре некоректно названо «Опозиційний блок» «колишніми регіоналами».

Підозрілою виглядає подача новини про заворушення у Вінниці. У начитці ведуча Алла Мазур посилається на одну зі сторін конфлікту, голови ОДА Анатолія Олійника. Мовляв, ця акція — картинка для російських медіа. А ведуча тенденційно дібрала інформацію, сказавши, що новину показали «всі російські пропагандистські канали». Таке формулювання розмите й неоднозначне. Крім того, ведуча вкладає реципієнту думку, що будь-які протести зараз є картинками для новин у Росії.

«Час. Підсумки тижня» на 5-ому у сюжеті про нинішні проблеми Росії маніпулятивно проводять причинно-наслідкові паралелі з подіями в Грозному та анексією Криму з війною на Донбасі. У матеріалі, також, повідомлені недостовірні дані про кількість загиблих внаслідок атаки бойовиків на столицю Чечні

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Скрін-шот sobytiya.tv
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2730
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду